Тошкентдан Чорвоққа борувчи йўлнинг бир қисмини пулли қилиш режалаштирилмоқда
Тошкентнинг Бектемир туманидан Чорвоққа борувчи йўлнинг бир қисмини пуллик қилиш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, вазирлик раҳбарияти ҳамда Туркиянинг Onur Group компаниясининг Молдова ва Руминия давлатларидаги лойиҳалар бўйича директори Булент Татар ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида давлат-хусусий шериклик соҳасида ҳамкорлик ривожланиб бораётгани, жумладан, автомобиль йўллари, туннеллар қуриш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан эришилган келишувлар эътироф этилиб, мазкур соҳадаги ҳамкорлик масаласи муҳокама қилинди ва қайд этилган йўналишларда мавжуд лойиҳалар кўриб чиқилди.
Хусусан, давлат-хусусий шериклик асосида 4Р12 Бектемир—Чирчиқ—Ғазалкент—Чорбоғ қўрғони автомобиль йўлининг 6–77 километр қисмини асфальт-бетон қоплама билан реконструкция қилиб, пулли йўлга ўтказиш лойиҳаси юзасидан музокаралар олиб борилди.
Қайд этилишича, учрашувдан бир неча кун аввал лойиҳа Onur Group компанияси экспертлари, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда Автомобиль йўллари қўмитаси ходимлари иштирокида жойига чиққан ҳолда ўрганилган.
Учрашув якунида томонлар лойиҳани амалга ошириш бўйича тегишли ҳужжатларни тайёрлаш ва уни амалга ошириш бўйича кейинги қадамларни белгилаб олиш юзасидан келишувга эришди.

A plan is being considered to make a section of the road from Bektemir district in Tashkent to Chorvoq toll. The press service of the Ministry of Economy and Finance reported this.
It was reported that a meeting took place between the leadership of the ministry and the director of projects in Moldova and Romania for Turkey's Onur Group company.
The meeting discussed the ongoing development of public-private partnership cooperation between the two countries, including the implementation of joint projects for constructing roads and tunnels, recognizing the agreements reached in this area, and the issue of cooperation in this sphere was discussed and current projects in the mentioned directions were reviewed.
In particular, negotiations were held on the project of reconstructing the 6–77 kilometer portion of the Bektemir—Chirchik—Ghazalkent—Chorboq fortress road with asphalt-concrete pavement and converting it into a tolled road based on public-private partnership.
It was noted that a few days before the meeting, the project was studied on site by experts from Onur Group company, the Ministry of Economy and Finance, and the staff of the Roads Committee.
At the end of the meeting, the parties reached an agreement on preparing the necessary documents for the implementation of the project and defining the next steps for its realization.