Пойга вақтида блогерни уриб юборган ҳайдовчи озодликка чиқди
Аввал Тошкентда пойга вақтида ҳайдовчи avtotuning_uz Instagram саҳифаси асосчисини уриб юборгани, жабрланувчи шифохонада вафот этгани ҳақида хабар берилган эди.
Ушбу жиноят иши судда кўриб чиқилган ва ҳайдовчи 2 йилга транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан ва 3 йилга озодликдан маҳрум қилган.
Суд қарорида ҳайдовчи бир қатор йўл ҳаракати қоидаларини бузган ҳолда 60−70 км/соат тезликда пиёдани уриб юборгани қайд этилган.
Тошкент шаҳар суди Матбуот хизматининг хабар қилишича, 12 сентябрь куни Тошкент шаҳар судида жиноят иши апелляция тартибида қайта кўриб чиқилган.
Тошкент шаҳри суди судьяси Музаффар Аҳмедов раислигидаги судлов ҳайъатининг йиғилишида қамоқда сақланган 4 ой 2 кун жазодан чегирилиб, ўташ учун қолган 2 йил 7 ой 28 кунлик озодликдан маҳрум қилиш жазоси шартли ҳисобланди ва 2 йил синов муддати белгиланди. Судланувчига нисбатан қўлланилган “қамоқ олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси бекор қилиниб, суд залидан қамоқдан озод қилинган.
Маълумот учун, ЖКнинг 266-моддаси 2-қисмида жазо тариқасида — муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиб, етти йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси белгиланган.

Initially, it was reported that in Tashkent, during a racing event, a driver hit the founder of the avtotuning_uz Instagram page, who later died in the hospital. was reported.
This criminal case was examined in court, and the driver was deprived of the right to drive vehicles for 2 years and of liberty for 3 years.
The court decision noted that the driver hit the pedestrian while violating several traffic rules at a speed of 60-70 km/h.
According to the Press Service of Tashkent City Court, on September 12, the criminal case was reconsidered in the appellate procedure at the Tashkent City Court.
During the court session chaired by judge Muzaffar Ahmedov of the Tashkent city court, 4 months and 2 days of the sentence were deducted, and the remaining sentence of 2 years 7 months and 28 days of deprivation of liberty was considered conditional with a 2-year probation period set. The "detention" precautionary measure applied to the convict was revoked, and he was released from the courtroom.
For reference, Article 266, Part 2 of the Criminal Code states a penalty of deprivation of a certain right, up to seven years of freedom.