Тошкент дунёдаги энг ифлосланган шаҳарлар рейтингида яна 2-ўринда
Қайд этилишича, сўнгги йилларда глобал иқлим ўзгариши, чўлланиш жараёнларининг кучайиши натижасида табиий чанглар концентрацияси кўрсаткичларининг ошиши ҳамда ишлаб чиқариш корхоналари, автомобиллар сонининг кўпайиши атмосферага чиқарилаётган ташламалар миқдорининг сезиларли ортиши сабаб бўлмоқда.
Бу республикада, айниқса, Тошкент шаҳрида ҳавонинг ифлосланиш даражаси ошишига таъсир қилмоқда.
Хусусан, 29-сентябр соат кечки вақтда Тошкент шаҳрида РМ2,5-майда дисперсли заррачалар концентрацияси 166 мкг/м3 ни ташкил этиб, халқаро ИҚАир маълумотлар базасида дунёда энг ифлосланган шаҳарлари рейтингида 2-ўринда белгиланган.
Қайд этилишича, республикамизда ҳавонинг чанг билан ифлосланиши табиий (қуруқ иқлим, қумли ва қумлоқ тупроқлар) ва антропоген (транспорт, саноат, қурилиш ташламалари) омиллар билан боғлиқ. Шунингдек, кучсиз шамоллар, ҳарорат инверсияси, атмосфера ҳавосининг турғунлиги каби сабаблар ҳам атмосфера ҳавосининг табиий ифлосланиши учун шароит яратади.
- Бундан ташқари, шаҳарлардаги атмосфера қатламларининг паст шамоллатилиши, шаҳар транспортининг кўплиги, йўлларнинг тирбандлиги, кенг кўламли қурилишлар, яшил ҳудудларнинг камлиги — буларнинг барчаси метеорологик шароитлар ва антропоген юклама атмосфера ҳавосининг юқори ифлосланишига олиб келмоқда, дейилади вазирлик хабарида.
Маълумот учун келтирилишича, Тошкент шаҳрида 638,8 мингдан ортиқ транспорт воситаси мавжуд, унга қўшимча равишда бир кунда пойтахтга ўртача 150 мингдан 300 мингггача транспорт воситаси кириб келади. Тошкент шаҳрида транспорт воситаларидан атмосфера ҳавосига чиқарилган ифлослантирувчи моддалар миқдори 2021-йилда 212,4 минг тонна, 2022-йилда эса 403 минг тоннани ташкил этган, яъни зарарли ташламалар 190,6 минг тоннага (47,3 %) кўпайган.

The Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change explained the causes.
It is noted that in recent years, the increase in indicators of natural dust concentrations as a result of global climate change, intensification of desertification processes, and a significant rise in emissions from industrial enterprises and the number of cars are the reasons.
This greatly affects the level of air pollution in the republic, especially in the city of Tashkent.
In particular, on September 29 in the evening, the concentration of PM2.5 fine particulate matter in Tashkent city reached 166 μg/m3, ranking it the 2nd most polluted city in the world according to the international IQAir database.
It is noted that air pollution with dust in our republic is related to natural (dry climate, sandy and loamy soils) and anthropogenic (transport, industry, construction waste) factors. Additionally, weak winds, temperature inversion, and the stability of the atmospheric air also create conditions for natural air pollution.
- Furthermore, low ventilation layers in cities, heavy urban traffic, congestion, extensive construction, and lack of green spaces — all of these lead to high air pollution due to meteorological conditions and anthropogenic load, as stated in the ministry's report.
For your information, there are more than 638,800 vehicles in Tashkent city, with an additional average of 150,000 to 300,000 vehicles entering the capital daily. The amount of pollutants released into the atmosphere from vehicles in Tashkent city was 212.4 thousand tons in 2021 and increased to 403 thousand tons in 2022, i.e., harmful emissions increased by 190.6 thousand tons (47.3%).