Нобелнинг тиббиёт ва физиология бўйича совриндорлари маълум бўлди
2024 йилги Нобель мукофотининг тиббиёт ва физиология бўйича совриндорлари номи маълум бўлди. Бу ҳақда ушбу мукофотни топширувчи Стокгольмдаги Қироллик Каролинска тиббий-жарроҳлик институти томонидан маълум қилинди.
Улар —  америкалик олимлар Виктор Амброз ва Гари Рувкун! Ушбу тадқиқотчилар микро RNKларни кашф этгани ва уларнинг ген экспрессиясини транскрипциядан кейинги тартибга солишдаги ролини ўрганишгани учун ушбу нуфузли мукофотга эга бўлди.
Эслатиб ўтамиз, айни пайтда Нобель мукофоти миқдори 11 миллион швед кронасини (тахминан 900 минг евро) ташкил этади. У тиббиёт бўйича жами 114 марта ўз совриндорларига берилган ва  2023 йилгача 227 нафар ғолиб аниқланган.

The Nobel Prize winners in Medicine and Physiology have been announced.
The names of the winners of the 2024 Nobel Prize in Physiology or Medicine have been announced. This was reported by the Royal Caroline Institute of Medicine and Surgery in Stockholm, which awards the prize. announced.
They are — American scientists Victor Ambros and Gary Ruvkun! These researchers were awarded this prestigious prize for their discovery of micro RNAs and their study on the role of these RNAs in regulating gene expression post-transcription.
As a reminder, the current amount of the Nobel Prize is 11 million Swedish Krona (approximately 900,000 Euros). It has been awarded to its laureates in the field of medicine a total of 114 times and has identified 227 winners up to 2023.