Айрим IT-парк резидентлари учун солиқ ва божхона имтиёзлари узайтирилади
2028 йил 1 январгача Рақамли технологиялар соҳасида ўзини ўзи банд қилган шахсларни қўллаб-қувватлаш дастури амалга оширилади.
'Айрим IT-парк резидентлари учун солиқ ва божхона имтиёзлари узайтирилади'ning rasmi
Фармонга кўра, 2028 йил 1 январдан 2040 йил 1 январгача қуйидаги мезонлардан бирига тўғри келадиган IT-парк резидентлари учун Президент Фармонида белгиланган солиқ ва божхона имтиёзлари узайтирилади (ҚҚС бундан мустасно):
• календарь йил давомида жами даромади таркибида IT-парк резидентлари томонидан амалга оширишга рухсат этилган фаолият турлари бўйича экспорти ҳажми 50 фоиздан ортиқ бўлган юридик шахслар;
• календарь йил давомида 18 ёшдан ошган битирувчиларининг 50 фоиздан ортиқ қисми IT-парк резиденти бўлган экспортчи корхоналарга ишга жойлашган IT-таълим хизматларини кўрсатувчи юридик шахслар.
2025 йил 1 апрелдан ОТМларнинг ахборот технологиялари соҳасидаги фан номзоди, фалсафа доктори (PhD) ёки фан доктори (DSc) илмий даражасига эга бўлган хорижлик профессор-ўқитувчиларига ҳам “IT-visa” берилади.

According to the decree, from January 1, 2028, to January 1, 2040, the tax and customs privileges specified in the President's Decree will be extended for IT park residents that meet one of the following criteria (excluding VAT):
- legal entities whose total income for the calendar year includes more than 50 percent of exports of activities allowed to be carried out by IT park residents;
- legal entities providing IT education services where more than 50 percent of their graduates aged 18 and over have been employed by exporting companies that are residents of the IT park, throughout the calendar year.
From April 1, 2025, foreign professors and teachers with a scientific degree of Candidate of Science, Doctor of Philosophy (PhD), or Doctor of Science (DSc) in the field of information technologies will also be granted an "IT-visa".
A program to support self-employed individuals in the field of digital technologies will be implemented until January 1, 2028.