Темурийлар даври маликаси томонидан ёзилган Қуръон қўлёзмаси аниқланди
Ўзбекистондаги халқаро маданий мерос ҳафталиги доирасида бир қатор  янгиликлар, кашфиётлар ҳам эълон қилинмоқда.
'Темурийлар даври маликаси томонидан ёзилган Қуръон қўлёзмаси аниқланди'ning rasmi
Жумладан, мазкур ҳафталикда иштирок этаётган туркиялик тадқиқотчи, Истанбул университети профессори, доктор  Эмек Ушенмез ҳам бир қатор янги лойиҳиларни илгари сурди. Шунингдек Э.Ушенмез Туркияда Амир Темур авлодидан бўлган малика Шодмалик Хотун қўли билан ёзилган  Қуръони карим қўлёзмаси ҳақида маъруза қилди.
“Ушбу қўлёзма ҳижрий 871, милодий 1467 йилда кўчирилган, - дейди Эмек Ушенмез. - Қўлёзма қаерда кўчирилгани ҳозирча  маълум эмас. У айни пайтда Истанбулдаги Турк ва ислом асарлари музейида сақланмоқда. Қўлёзманинг хотимасида араб тилида  ушбу Қуръони карим Муҳаммад Султон мирзо қизи Шодмалик қўли билан кўчирилгани айтилган. Шунингдек, Шодмаликнинг отаси Муҳаммад Султон, бобоси Жаҳонгир, катта бобоси Амир Темур Кўрагон экани битилган.
Маълумки Амир Темур 1402 йилда  усмонийлар султони  Йилдирим Боязидга қарши жангда тўнғич набираси Муҳаммад Султонни ҳам ўзи билан олиб боради. Шаҳзода Амир Темурнинг катта фарзанди Жаҳонгир Мирзонинг ёлғиз ўғли бўлгани учун уни ўз тахтининг вориси сифатида кўрарди. Бироқ, Муҳаммад султон Анқара жангида оғир ярадор бўлади. 1403 йилда 28 йилда Афён-Қораҳисор вилояти яқинида вафот этади. Шаҳзоданинг жасади  дастлаб Султонияда, кейинчалик Самарқандга келтириб дафн этилади. Маълумотларга кўра, Муҳаммад Султондан 12 нафар фарзанд қолган. Улардан бири Давлат Султондан дунёга келган қизи Шодмалик  Султон эди.
Ушбу Қуръони карим нусхасидан маълум бўладики, Шодмалик Султон мазкур қўлёзмани ўз қўли билан ёзиб тугаллаган пайти 65-70 ёшлар оралиғида бўлган. Эътиборлиси, шу пайтга қадар темурий маликалар орасида Қуръони карим хаттотлиги билан шуғулланган аёллар ҳақида маълумот топилмаган. Бу қўлёзма нафақат диний-маърифий, балки тарихий нуқтаи назардан ҳам муҳим қўлёзма экани таъкидланмоқда.

Among the participants of this week includes the Turkish researcher, professor of Istanbul University, Dr. Emek Ushenmez, who also presented a number of new projects. Similarly, E.Ushenmez held a lecture about a manuscript of the Qur'an written by Shodmalik Khatun, a princess from the lineage of Amir Temur, in Turkey.
“This manuscript was transcribed in the year 871 Hijri, corresponding to 1467 AD, - says Emek Ushenmez. - The exact location where the manuscript was copied is currently unknown. It is presently kept at the Museum of Turkish and Islamic Arts in Istanbul. The conclusion of the manuscript in Arabic states that this Qur'an was transcribed by the hand of Shodmalik, daughter of Muhammad Sultan Mirzo. Furthermore, it is noted that Shodmalik's father is Muhammad Sultan, her grandfather Jahangir, and her great-grandfather Amir Temur Ko'ragon.
As is known, Amir Temur took his eldest grandson Muhammad Sultan along with him to the battle against the Ottoman Sultan Yildirim Bayezid in 1402. The prince was seen by Amir Temur as the heir to his throne because he was the only son of Jahangir Mirzo, Amir Temur's elder son. However, Muhammad Sultan was severely injured in the Battle of Ankara. He died in 1403 at the age of 28 near the province of Afyonkarahisar. Initially, the prince's body was buried in Sultaniya, and then later transferred to Samarkand for burial. According to records, Muhammad Sultan left behind twelve children. One of them was his daughter Shodmalik Sultan by Davlat Sultan.
This copy of the Qur'an reveals that Shodmalik Sultan completed this manuscript with her own hand when she was between the ages of 65-70. Importantly, until this time, there has been no information found about any Timurid princesses who engaged in the calligraphy of the Qur'an. This manuscript is being highlighted not only for its religious and educational significance but also from a historical perspective.