"Ўзагроинспекция" ҳукумат бўйсунувига ўтказилди
“Агросаноат мажмуида давлат назорати тизимини янада такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони қабул қилинди. Бу ҳақида Адлия вазирлиги хабар берди.
Фармонга кўра, Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси (Ўзагроинспекция) Вазирлар Маҳкамаси  бўйсунуви ўтказилди.
Ўзагроинспекцияга қуйидаги қўшимча вазифалар юкланди:
• буғдойни қабул қилиш, сақлаш ва харидорларга юклаб жўнатиш жараёнида юзага келадиган табиий камайиш миқдорини ҳисобдан чиқаришни назорат қилиш;
• буғдой етиштирувчилардан харид қилинадиган буғдойни қабул қилиш ва сотиш жараёнларида стандарт талабларига кўра сифат кўрсаткичлари бўйича (мувофиқлик сертификати) ҳамда буғдой синфлари (сифат сертификати) бўйича сертификатлашни назорат қилиш;
• импорт қилинаётган қишлоқ хўжалиги экинларининг уруғлик ва кўчат материалларида гени модификацияланган организмларнинг (ГМО) мавжудлигини аниқлаш;
• барча корхоналар, муассасалар ҳамда ташкилотларда қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларининг техник ҳолати, уларнинг эксплуатация қилиниши самарадорлиги, шунингдек, сервис ва таъмирлаш хизматларининг сифати, қишлоқ хўжалиги техникаси ва технологияларини мажбурий ва даврий синовдан ўтказиш устидан назоратни амалга ошириш;

“On additional measures to further improve the state control system in the agro-industrial complex” a Presidential Decree was adopted. The Ministry of Justice reported this.
According to the Decree, the Inspecting Authority for Oversight of the Agro-industrial Complex (Uzagroinspection) was transferred under the jurisdiction of the Cabinet of Ministers.
The following additional tasks were assigned to Uzagroinspection:
- control over accounting for natural losses in the process of receiving, storing, and loading wheat to buyers;
- control over the certification process for wheat quality indicators (compliance certificate) and wheat classes (quality certificate) during the processes of receiving and selling wheat purchased from wheat producers, according to standard requirements;
- identification of genetically modified organisms (GMOs) in imported agricultural crops' seeds and seedling materials;
- control over the technical condition of agricultural, reclamation, and road construction machinery in all enterprises, institutions, and organizations, the effectiveness of their operation, as well as the quality of service and repair services, and mandatory and periodic testing of agricultural machinery and technologies;