Дунёда туберкулёзга чалиниш ҳолатлари кескин ошди
ССВ Матбуот хизмати хабарида қайд этилишича, 2023 йили ушбу хасталик дунё бўйича 8,2 миллион кишида аниқланган. Хавотирли жиҳати, бу 2022 йилга нисбатан 0,7 миллионта кўп ва 1995 йилдан буён қайд этилган энг юқори кўрсаткичдир.
“2023 йилда сил юқумли касалликлардан ўлим ҳолатларининг асосий омилига айланиб, бу борада CОVID-19 ни ортда қолдирди, — дейилади ҳисоботда. — Ўтган йили тубуркулёз оқибатида 1,25 миллион киши ҳаётдан кўз юмган ва бу кўрсаткич ундан аввалги йилга нисбатан бироз камайган бўлса-да, беморлар сони тахминан 10,8 миллион нафарга ошган".
Энг кўп касалланиш ҳолатлари Ҳиндистон (26 фоиз), Индонезия (10 фоиз), Хитой (6,8 фоиз), Филиппин (6,8 фоиз) ва Покистон (6,3 фоиз) давлатлари ҳиссасига тўғри келади.
ЖССТ хулосасига кўра, дунё бўйлаб туберкулёзнинг дориларга чидамли турлари кенг тарқалиши “инқироз омили”дир. Ўз навбатида, ташкилот мазкур юқумли касалликнинг ривожланиш хавфини оширадиган беш асосий омилни келтириб ўтди.
Булар — тўйиб овқатланмаслик, ОИВ инфекцияси, спиртли ичимликлар асоратлари билан боғлиқ касалликлар, чекиш ва қандли диабет.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда туберкулёзни даволаш самарадорлиги кейинги йилларда 90 фоизга етказилди ва бу ЖССТнинг хасталикни тугатиш стратегияси мақсадларига мосдир.
Шунингдек, Президент ва Ҳукумат қарорларида белгиланган чора-тадбирлар туфайли сўнгги йилларда юртимизда туберкулёз билан касалланиш даражаси 1,5-2 баробар, ўлим ҳолатлари 6-8 баробар камайди. Бу — дунёнинг жуда кам сонли давлатлари эришган кўрсаткич.

According to the Press Service of the WHO, it is noted that in 2023, this disease was identified in 8.2 million people worldwide. The worrisome aspect is that this is 0.7 million more than in 2022 and the highest indicator recorded since 1995.
“In 2023, tuberculosis became the leading cause of death from infectious diseases, surpassing COVID-19 in this regard, — the report states. — Last year, 1.25 million people died as a result of tuberculosis, and although this figure has slightly decreased compared to the previous year, the number of patients has increased to approximately 10.8 million".
The highest number of cases were reported in India (26 percent), Indonesia (10 percent), China (6.8 percent), the Philippines (6.8 percent), and Pakistan (6.3 percent).
According to the conclusion of the WHO, the widespread occurrence of drug-resistant forms of tuberculosis worldwide is a "crisis factor". In turn, the organization highlighted five main factors that increase the risk of this infectious disease’s development.
These are — malnutrition, HIV infection, diseases related to the effects of alcoholic beverages, smoking, and diabetes.
We remind you that in Uzbekistan, the effectiveness of tuberculosis treatment has been brought up to 90 percent in recent years, which aligns with the WHO's strategy for ending the disease.
Also, due to the measures specified in the decisions of the President and the Government, in recent years, the level of tuberculosis infection in our country decreased by 1.5-2 times, and the death cases decreased by 6-8 times. This is an indicator achieved by very few countries in the world.