Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзолиги ЯИМ ўсишига ёрдам бериши прогноз қилинмоқда
Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзолиги яқин 5-7 йил ичида ЯИМ қўшимча 17 фоизга ўсишига ёрдам бериши прогноз қилинмоқда
Бу ҳақда Вашингтон шаҳрида Жаҳон банки ва Халқаро валюта жамғармасининг йиллик йиғилиши доирасида Жаҳон банки, Жаҳон савдо ташкилоти ва Халқаро валюта жамғармаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш йўли: ислоҳотлар ва глобал интеграция” мавзусида юқори даражали давра суҳбатида маълум қилинди.
Йиғилишда Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши доирасида амалга ошираётган муҳим ислоҳотлари, шунингдек кўп-томонлама савдо тизими ва глобал қўшилган қиймат занжирларига қўшилиш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон томонидан Бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли ва стратегик ислоҳотларга ҳамда ЖСТга аъзолик ушбу туб ўзгаришларнинг ажралмас бир қисми эканлигига урғу бериб, “Ўзбекистон-2030” стратегиясида белгиланган мақсадлар ва уларга эришиш режалари билан таништирди.
Якунда давра суҳбати иштирокчилари ислоҳотлар ва интеграция йўлидаги салмоқли муваффақиятларни қайд этиб, 2026 йилда Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши жараёнини якунлаш мақсадида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш муҳимлигини қайд этишди.

Uzbekistan's accession to the WTO is predicted to aid in the growth of the GDP.
It is predicted that Uzbekistan's WTO membership will contribute to an additional 17 percent increase in GDP within the next 5-7 years
This was announced during the annual meeting of the World Bank and the International Monetary Fund in Washington D.C., in collaboration with the World Bank, the World Trade Organization, and the International Monetary Fund within the framework of “Uzbekistan's Path to WTO Membership: Reforms and Global Integration” high-level panel discussion
At the meeting, discussions were held on the important reforms being carried out by Uzbekistan within the framework of its WTO membership, as well as issues related to multilateral trading system and joining the global value chains
On behalf of Uzbekistan, Deputy Prime Minister Jamshid Khojaev emphasized the extensive and strategic reforms being implemented in the country and the inseparability of WTO membership from these fundamental changes, “Uzbekistan-2030” strategy outlining the goals set and plans for achieving them.
Finally, the participants of the roundtable noted the significant successes on the path of reforms and integration, and underscored the importance of further strengthening cooperation in order to finalize the process of Uzbekistan joining the World Trade Organization by 2026 noted.