Ўзбекистонда пропан нархи ўсишига чеклов ўрнатилди
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Республика товар хом-ашё биржасида пропан нархининг юқори чегарасини белгилади. Бу ҳақда Spot хабар бермоқда.
Қайд этилишича, қўмитанинг 5 ноябрдаги топшириғига кўра, чоршанба кунидан бошлаб суюлтирилган газ нархининг ошишига сотувчининг бошланғич нархига нисбатан 20 фоиз миқдорида чеклов(спред) жорий этилди.
Сўнгги икки савдо кунида пропан нархи 15 фоиздан кўпроққа қимматлади ва сешанба куни бир тоннаси учун 10,1 миллион сўмдан ошди. Иқтисодчи Отабек Бакировнинг таькидлашича, 5 ноябрдаги биржа савдоларида пропан нархи бир тоннаси 10 миллион сўмдан арзонроқ бўлган Аи-80 автомобиль бензинини ортда қолдирди.
Нархларнинг ошишига таклифнинг камайиши сабаб бўлиши мумкин. Агар 1 ноябрда биржага қўйилган пропан ҳажми 2 минг тоннадан ортиқни ташкил этган бўлса, 5 ноябрда у 30 фоизга — 1,4 минг тоннагача камайган.
Spot манбаларига кўра, 6 ноябрь куни пропаннинг биржа нархи кескин пасайган, чунки суюлтирилган газнинг бошланғич нархи бозор нархидан анча паст бўлган. Шундай қилиб, нархларнинг юқори даражаси биржа котировкаларини сунъий равишда ушлаб туради, бу эса рақобатни чеклайди, чунки барча иштирокчилар рухсат этилган максимал нархни таклиф қилишлари мумкин.

A limit has been imposed on the increase in propane prices in Uzbekistan.
It has been determined that the price of propane has increased by more than 15 percent in the last two trading days.
Image of 'A limit has been imposed on the increase in propane prices in Uzbekistan.'
The Competition Development and Consumer Rights Protection Committee has set an upper limit on the price of propane at the Republic's commodity and raw materials exchange. This was reported by Spot here.
It is noted that, as per the committee's instruction on November 5th, a limit (spread) of 20 percent relative to the seller's initial price was introduced to curb the rise in liquefied gas prices starting from Wednesday.
In the last two trading days, the price of propane increased by more than 15 percent and exceeded 10.1 million Uzbek sums per ton on Tuesday. As highlighted by economist Otabek Bakirov, during the exchange trades on November 5th, the price of propane per ton was less than that of Ai-80 automobile gasoline, which left it behind at 10 million Uzbek sums.
The rise in prices could be attributed to a decrease in supply. If the volume of propane listed on the exchange exceeded 2,000 tons on November 1st, it had decreased by 30 percent to 1,400 tons by November 5th.
According to Spot sources, on November 6th, the exchange price of propane sharply decreased, as the initial price of liquefied gas was significantly below the market price. Thus, the high-level prices artificially maintain the exchange quotes, limiting competition, as all participants may offer the maximum authorized price.
Image of 'An official statement was made regarding the case involving the citizen who insulted the teacher in Urgut.'
An official statement was made regarding the case involving the citizen who insulted the teacher in Urgut.