Трамп Эронга босим ўтказмоқчи
Трамп санкцияларни кучайтириб, Эронга “максимал босим” ўтказишни режалаштирмоқда. Бу ҳақида Тhe Wall Street Journal нашри хабар берди.
Нашрнинг Трамп жамоасининг режалари билан таниш манбаларига кўра, у Эроннинг нефть сотишдан келадиган даромадларини минималлаштирмоқчи ва мамлакатни ҳам дипломатик, ҳам молиявий жиҳатдан изоляция қилмоқчи.
WSJ суҳбатдошлари, шунингдек, Эрон раҳбарияти Трампга суиқасд уюштиришда гумон қилинаётганини ва бу унинг сиёсатига таъсир қилишини эслатишди.
Эрон нефти импорт қилинувчи Хитой портларига санкциялар қўлланилиши мумкин. WSJ суҳбатдошларидан бири бундай чоралар Эрон нефт саноати учун ҳалокатли бўлишини айтди.

Trump is planning to intensify sanctions and apply “maximum pressure” on Iran, reported The Wall Street Journal.
According to sources familiar with Trump's team's plans, he wants to minimize Iran's income from oil sales and isolate the country both diplomatically and financially.
WSJ's interlocutors also mentioned that the Iranian leadership is suspected of plotting an assassination against Trump, which could affect his policy.
Sanctions might be applied to Chinese ports importing Iranian oil. One of WSJ's interlocutors said such measures could be disastrous for the Iranian oil industry.