Қирғизистонда ҳокимиятни эгаллашга уринганлар қўлга олинди
Қирғизистонда оммавий тартибсизликлар уюштириш ва ҳокимиятни зўравонлик билан эгаллашга алоқадорликда гумонланган етти киши қўлга олинган. Бу ҳақида мамлакат ИИВга таяниб хабар бермоқда zamon.uz.
Оммавий тартибсизликларни ташкиллаштириш бўйича жиноят иши қўзғатилган. 17 ноябрь куни Қирғизистонда маҳаллий кенгашлар учун депутатлар сайлови бўлиб ўтади.
"Бишкек шаҳри яқинида спорт ўйинлари, шунингдек, турли мусобақаларни ўтказиш режалаштирилган эди. Шу баҳонада улар (қўлга олинган шахслар) зўравонликка чақириш, конституцияга зид талабларни илгари суриш ва сайлов куни ҳокимиятни эгаллаб олиш учун вазиятни беқарорлаштиришни мақсад қилган", — дейилади ИИВ хабарида.
Идоранинг аниқлик киритишича, қўлга олинган шахслар орасида Қирғизистон фуқаролари билан бирга, чет элликлар ҳам бор. Тинтув давомида улар яшаган жойдан жанговар граната, тўппонча, учта квадрокоптер, шунингдек, «олoмонга ичириш учун минг шиша ароқ», бир тонна гуруч ва от топилган.
Қирғизистон ҳукумати 2024 йил бошидан бери ҳокимиятни эгаллашга учинчи марта уринилаётгани тўғрисида хабар берди. Январь ойида республика президенти Садир Жапаров давлат тўнтаришининг олди олинганини маълум қилганди. Июлда эса мамлакат махсус хизматлари томонидан тартибсизликлар уюштириш ва ҳокимиятни эгаллашни ният қилган бир гуруҳ шахслар ушланган эди.

Seven people suspected of organizing mass riots and violent seizure of power have been arrested in Kyrgyzstan. This was reported by zamon.uz, citing the country's Ministry of Internal Affairs. reporting
A criminal case has been initiated for organizing mass riots. On November 17, elections for local council deputies will take place in Kyrgyzstan.
"Sports events, as well as various competitions, were planned to be held near Bishkek. Under this pretext, they (the arrested persons) intended to incite violence, advance unconstitutional demands, and destabilize the situation to seize power on the day of the election," — states the Ministry of Internal Affairs report.
According to the department's clarification, киритишича, among those arrested are citizens of Kyrgyzstan as well as foreigners. During the search of their residence, combat grenades, pistols, three quadrocopters, as well as “a thousand bottles of vodka intended for distribution to the crowd”, a ton of rice, and a horse were found.
The government of Kyrgyzstan reported that there has been the third attempt to seize power since the beginning of 2024. attempt being made In January, the President of the Republic, Sadyr Japarov , announced that a coup d'état had been prevented. In July, a group of individuals intending to organize riots and seize power were detained by the country's special services.