Ўзбекистон—Хитой ўртасида виза тартиби янада эркинлаштирилиши кутилмоқда
Ўзбекистон элчихонаси дипломатлари ва Хитой Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик департаменти вакиллари ўртасида учрашув ўтказилди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА.
Хитой ТИВ Консуллик департаментининг Виза сиёсати ва ишлари бошқармаси директори Сон Шию билан консуллик – ҳуқуқий соҳадаги икки томонлама ҳамкорликка оид кенг кўламли масалалар муҳокама қилинди.
Музокаралар чоғида, Хитойнинг виза сиёсати, икки мамлакат фуқароларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш ҳамда Ўзбекистон – Хитой ўртасидаги соҳага оид меъёрий-ҳуқуқий базани кенгайтириш хусусида фикр алмашилди.
Хитой томонига сўнги йилларда мамлакатимизда туризмни ривожлантириш, тадбиркорлик, бизнес ва хорижий инвесторлар учун яратилаётган қулай шарт-шароитлар ҳамда ва бу борада амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берилди.
Ҳукуматимиз томонидан Ўзбекистон ва дунёнинг бошқа мамлакатлари ўртасида визаларни либераллаштиришга устувор масала сифатида қаралаётгани таъкидланиб, бу борада эришилган ижобий натижаларга тўхталиб ўтилди.
Ўзбекистон томони учун келгусида ҳам консуллик – ҳуқуқий соҳадаги ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири хорижий давлатлар билан виза тартибини янада эркинлаштириш, хусусан, виза талабларидан ўзаро озод этиш тўғрисида келишувларга эришиш ҳисобланиши айтиб ўтилди.
Томонлар, ўзаро самарали ҳамкорлик натижасида икки мамлакат фуқаролари алмашинувини кенгайтириш ва туризм соҳасини изчил ривожлантиришдан бирдек манфаатдор эканлигини қайд этдилар.
Бошқарма директори Сон Шию Ўзбекистондаги сиёсий, иқтисодий ижобий ўзгаришлар, айниқса, сўнги йилларда дунё мамлакатлари билан визаларни либераллаштириш борасида олиб борилган самарали натижаларни юқори баҳолаб, Хитой томони ҳам ушбу йўналишдаги ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдорлигини билдирди.

It is expected that the visa regime between Uzbekistan and China will be further liberalized.
Image of 'It is expected that the visa regime between Uzbekistan and China will be further liberalized.'
The Embassy of Uzbekistan diplomats and the representatives of the Consular Department of the Chinese Ministry of Foreign Affairs held a meeting, as reported by "Dunyo" AA.
During the meeting with Sun Shiu, the Director of the Visa Policy and Affairs Department of the Chinese MFA Consular Department, extensive issues related to bilateral cooperation in the consular-legal field were discussed.
During the negotiations, the visa policy of China, the protection of the rights and interests of citizens of both countries, and the expansion of the regulatory-legal base related to the Uzbekistan-China sector were discussed.
The Chinese side was informed about the recent developments in our country in promoting tourism, entrepreneurship, business, and the favorable conditions being created for foreign investors, as well as the reforms being implemented in this regard.
It was emphasized that the liberalization of visa procedures between Uzbekistan and other countries is considered a priority issue by our government, and the positive results achieved in this area were highlighted.
For the Uzbek side, it was mentioned that one of the future priority directions in the consular-legal field is further liberalization of the visa regime with foreign countries, in particular, reaching agreements on mutual exemption from visa requirements.
The parties noted their mutual interest in expanding the exchange of citizens and consistently developing the tourism sector as a result of effective cooperation.
Director Sun Shiu highly evaluated the political and economic positive changes in Uzbekistan, especially the effective results achieved in recent years in liberalizing visas with the world's countries, and expressed the Chinese side's interest in developing cooperation in this direction.