10 ойда иш ҳақи ва нафақаларнинг 5,8 млрд. сўми талон-торож қилинди
Республикадаги маҳаллаларнинг 3646 тасида (38,5%) жиноят қайд этилмади, 4596 тасида (48,6%) жиноятчилик барқарор сақланиб қолинишига ва камайишига эришилди
Бу ҳақда АОКАда ўтказилган брифингда Бош прокуратура ахборот хизмати раҳбари Ҳаёт Шамсутдинов маълум қилди.
Прокурорлар ташаббуси билан 683 маротаба ўтказилган меҳнат ярмаркасида 9 311 нафар ишсиз фуқаро ишга жойлаштирилди.
Иш ҳақи ва нафақа пулларининг 5,8 млрд. сўми талон - торож қилинганлиги аниқланиб, 71 та жиноят иши қўзғатилди.
Жорий йилнинг 10 ойида тадбиркорлар, шу жумладан хорижий инвесторларнинг 22 115 нафарига “Тез ёрдам” тамойили асосида амалий   ёрдам кўрсатилди.
Шундан, 5 587 нафар тадбиркорга 691 млрд. сўмлик кредит, 421 нафарига ер майдони, 132 нафарига бино ажратилиши, 976 нафарига рухсатнома ва лицензия берилиши, 7 235 нафарини муҳандислик тизимига уланишида амалий кўмак берилди.
Натижада, фаолият кўрсатмаётган 7 210 та тадбиркорлик субъектларининг фаолияти қайта тикланиши ҳисобига 10 мингдан ортиқ   иш ўринлари йўқотилишининг олди олинди.
Шунингдек, 7897 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилиб, 18 565   та янги иш ўринлари яратилишига эришилди.
Хорижий инвесторлар фаолиятида юзага келган 3 125 та муаммолар   ижобий ҳал этилди.
2024 йилги инвестиция дастури асосида курилиш - таъмирлаш ишлари   амалга оширилган объектларда қурилиш сифати ва маблағлардан мақсадли фойдаланишга алоҳида эътибор қаратилиб, 61,2 млрд. сўмлик сифатсиз ишлар ва 82,1 млрд. сўмлик қўшиб ёзиш ҳолатлари жойида   бартараф этилиб, ҳуқуқбузарликларнинг олди олинди.

In the 10th month, 5.8 billion sums of salary and pension funds were embezzled.
In 3646 neighborhoods (38.5%) of the Republic, no crime was recorded, and in 4596 neighborhoods (48.6%), stability and reduction in criminality were achieved
About this was announced at a briefing held at the Public Relations Service of the Prosecutor General by Hayot Shamsutdinov.
At the initiative of prosecutors, 9311 unemployed citizens were employed at 683 job fairs.
It was identified that 5.8 billion sum of salaries and pensions were embezzled, and 71 criminal cases were initiated.
In the first 10 months of this year, practical assistance was provided to 22,115 entrepreneurs, including foreign investors, based on the “Rapid Response” principle.
Of these, 5587 entrepreneurs received loans amounting to 691 billion sum, 421 were allocated land plots, 132 received buildings, 976 were granted permits and licenses, and 7235 were assisted in connecting to engineering systems.
As a result, the activities of 7210 non-operating business entities were revived, preventing the loss of more than 10,000 jobs.
Additionally, 7897 new business entities were established, achieving the creation of 18,565 new jobs.
3,125 problems faced by foreign investors were positively resolved.
Within the 2024 investment program, special attention was paid to the quality of construction and repair works and the targeted use of funds on constructed objects, eliminating 61.2 billion sum worth of poor quality work and 82.1 billion sum of overstatement cases on site, thereby preventing violations.