Тимур Ишметов Марказий банк раиси бўлиши кутилмоқда
Шавкат Мирзиёев Марказий банк бошқаруви раиси лавозими учун Сенатга президентнинг иқтисодиёт соҳаларини ривожлантириш, инвестиция ва ташқи савдо сиёсатини амалга ошириш масалалари бўйича маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Тимур Ишметов номзодини тақдим этди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов хабар берди.
Аввалроқ президент сенатга Мамаризо Нурмуратовни бу лавозимидан озод этиш тўғрисида тақдимнома киритгани хабар қилинганди.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилнинг 30 декабрь куни президентнинг тегишли фармони билан Тимур Ишметов молия вазири лавозимидан озод этилганди. Ўшанда буён у давлат раҳбарининг иқтисодиёт соҳаларини ривожлантириш, инвестиция ва ташқи савдо сиёсатини амалга ошириш масалалари бўйича маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келаётганди.
Тимур Аминжанович Ишметов (1979 йилда туғилган) бакалавриатни Тошкент молия институтининг молия-кредит факультетида (2000), магистратурани эса Бирмингем университетининг International Money and Banking йўналишида тамомлаган (2005). Шунингдек, Ишметов Тошкент давлат юридик университетининг ҳуқуқшунослик факультетини тамомлаган (2007).
Меҳнат фаолиятини 2000 йилда Марказий банкда иқтисодчи сифатида бошлаган, у ерда турли лавозимларда, жумладан, Монетар операциялар департаменти, Халқаро заҳираларни бошқариш департаменти, Ички валюта бозори операциялари департаменти ҳамда валютани тартибга солиш ва назорат департаменти бошлиғи лавозимларида ишлаган. 2017−2019 йилларда Марказий банк раисининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаган. 2019 йил май ойидан 2020 йил февралида вазир этиб тайинлангунича Молия вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келган.

Timur Ishmetov is expected to become the chairman of the Central Bank.
Shavkat Mirziyoyev presented to the Senate Timur Ishmetov, the first deputy advisor to the president on issues of developing the economy sectors, investment, and foreign trade policy, as a candidate for the position of the head of the Central Bank. This was reported by the press secretary of the head of state, Sherzod Asadov here.
The president had earlier submitted a nomination to the Senate for releasing Mamarizo Nurmuratov from this position  .
We remind that on December 30, 2022, with the relevant decree of the president, Timur Ishmetov was released from the position of the finance minister. Since then, he has been working as the first deputy advisor to the head of state on issues of developing economy sectors, investment, and foreign trade policy.
Timur Aminjanovich Ishmetov (born in 1979) completed his bachelor's at the Tashkent Finance Institute in the finance-credit faculty (2000), and his master's at the University of Birmingham in the International Money and Banking direction (2005). Additionally, Ishmetov graduated from the Tashkent State Law University's faculty of jurisprudence (2007).
He began his professional career in 2000 as an economist at the Central Bank, where he has worked in various positions, including Head of the Department of Monetary Operations, International Reserves Management Department, Domestic Currency Market Operations Department, and the Department of Currency Regulation and Control. He worked as the first deputy head of the Central Bank from 2017 to 2019. From May 2019 until his appointment as minister in February 2020, he had been working as the first deputy minister of Finance.