Абу-Даби халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини БАА вице-президенти Шайх Мансур Ол Наҳаён ва бошқа расмийлар кутиб олди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаённинг таклифига биноан 13 январь куни расмий ташриф билан ушбу мамлакатга келди.
Абу-Даби халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Бирлашган Араб Амирликлари вице-президенти Шайх Мансур Ол Наҳаён ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди, икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилди.
Ташриф дастурига мувофиқ эртага, 14 январь куни Ўзбекистон Президенти "Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммитида иштирок этади.

Shavkat Mirziyoyev arrived in the United Arab Emirates.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in this country on an official visit on January 13 following the invitation of the President of the United Arab Emirates Sheikh Mohammed Al Nahyan. came.
At Abu Dhabi International Airport, the leader of our state was welcomed by the Vice-President of the United Arab Emirates Sheikh Mansour Al Nahyan and other official persons.
Guard of honor was lined up to honor the distinguished guest, and the national flags of the two countries were raised.
According to the visit's program, tomorrow, on January 14, the President of Uzbekistan will participate in the "Abu Dhabi Sustainability Week" international summit.
Meetings with the leaders of the leading organizations, companies, and banks of the UAE are also planned.