"Ҳайратон – Мозори-Шариф" темир йўлидан фойдаланиш бўйича шартномани узайтириш юзасидан келишувга эришилди
Ўзбекистон ва Афғонистон трансафғон темир йўл қурилиш лойиҳаси бўйича учрашув ўтказди.
Тошкент шаҳрида Афғонистон Жамоат ишлар вазирининг темир йўл масалалари бўйича ўринбосари М.И. Соҳибзода бошчилигидаги делегация билан самарали учрашувлар ташкил этилди. Бу ҳақда Транспорт вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири И.Маҳкамов бошчилигида ўтказилган учрашувда афғон томони билан трансафғон темир йўл қурилиш лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштириш юзасидан фикр алмашилди ва томонлар келгуси ишларни ташкил этиш бўйича келишиб олдилар.
Шу билан бирга, икки давлат темир йўл маъмуриятлари ўртасида фаол ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида "Ҳайратон – Мозори-Шариф" темир йўлидан фойдаланиш ва унга хизмат кўрсатиш бўйича шартномани узайтириш юзасидан келишувга эришилди.
Бунда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖнинг “Согдиана транс” МЧЖ “Ҳайратон – Мозори-Шариф” темир йўлига хизмат кўрсатувчи оператор сифатида сақланиб қолади.

In Tashkent city, productive meetings were organized with the delegation led by M.I. Sohibzoda, the Deputy Minister for Railway Affairs of Afghanistan. The Ministry of Transport press service reported about this.
At the meeting led by the Minister of Transport of the Republic of Uzbekistan, I.Makhkamov, an exchange of views took place with the Afghan side on accelerating the implementation of the Trans-Afghan railway construction project, and the parties agreed on the organization of future works.
Furthermore, an agreement was reached to extend the contract for the use and service of the "Hairatan – Mazari Sharif" railway, aimed at further strengthening active cooperation between the railway administrations of the two countries.
Therein, “Uzbekistan Railways” JSC will continue to be the service operator for the "Hairatan – Mazari Sharif" railway as “Sogdiana Trans” LLC.