Колумбия президенти муҳожирларни АҚШдан қайтариш учун шахсий самолётини ажратди
Колумбия президент Густаво Петро колумбиялик муҳожирларни АҚШдан қайтариш учун ўзининг шахсий самолётини ажратди. Бу ҳақда Колумбия президенти девонининг Х ижтимоий тармоғидаги саҳифасида хабар қилинган.
Маълум қилинишича, президент миграция инқирозини ҳал қилиш учун Лотин Америкаси ва Кариб ҳавзаси давлатлари ҳамжамиятининг (CЕLAC) йиғилишини ҳам чақирган. Навбатдан ташқари йиғилиш 30 январ куни бўлиб ўтиши кутилмоқда.
Шунингдек, Густаво Петро саноат ва савдо вазирига АҚШдан импорт қилинадиган маҳсулотлар учун бож тарифларини 25 фоизга ошириш ҳақида топшириқ берган.
Эслатиб ўтамиз, АҚШ президентлигига Дональд Трамп келиши билан мамлакатда катта депортация амалга оширилмоқда.

Colombian President Gustavo Petro has allocated his personal aircraft to bring back Colombian migrants from the US. This was reported on the Colombian President's office page on social network X.
It is reported that the president has also called a meeting of the Community of Latin American and Caribbean States (CELAC) to address the migration crisis. An extraordinary meeting is expected to take place on January 30.
Furthermore, Gustavo Petro has instructed the Minister of Industry and Trade to increase the tariff on products imported from the US by 25 percent.
Let us remind you, with the advent of Donald Trump to the presidency of the United States, a major deportation is being carried out.