Энди давлат чегарасидан ўтиш учун электрон навбат олиш мумкин
“Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараси орқали жисмоний шахслар ҳаракатланиши ҳамда улар томонидан товар ва транспорт воситаларини олиб ўтиш жараёнларини янада соддалаштириш тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (44-сон, 29.01.2025 й.) қабул қилинди. Бу ҳақида Адлия вазирлиги хабар берди.
Қарорга кўра, “Электрон навбат” автоматлаштирилган ахборот тизимидан фойдаланган ҳолда, автотранспорт воситаларининг Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктидан ҳаракатланиш тартиби тўғрисида"ги низом тасдиқланди.
Бунда хизматдан фойдаланиш учун ваколатли шахс Божхона қўмитасининг расмий веб-сайти ёки навбатларни бошқариш тизими жорий этилган кутиш зоналарида навбат олиши мумкин.
Автотранспорт воситаси навбатларни бошқариш тизимида белгиланган вақтда етиб келмаганда, олинган электрон навбат ўз кучини йўқотади.
Шунингдек, қарорга кўра, “Жисмоний шахсларнинг Давлат  чегараси орқали ўтказиш пунктидан ҳаракатланишида “Fast-track” хизматидан фойдаланиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Унга кўра, хизматдан фойдаланиш учун жисмоний шахслар ёки юридик шахснинг вакили Божхона қўмитасининг расмий веб-сайти ёки электрон тўлов тизимлари орқали ҳаракатланишдан олдин электрон ёки ўтказиш пунктига ҳаракатланиш чоғида оғзаки равишда мурожаат қилади.
Хизматдан фойдаланадиган шахслар ҳамда уларнинг қўл юки ва багажлари назорати ушбу хизмат учун ажратилган алоҳида жойларда давлат назорати органлари томонидан навбатсиз амалга оширилади, мазкур хизматдан фойдаланаётган жисмоний шахслар навбати бундан мустасно.
Хизматдан фойдаланганлик учун тўлов 18 ёшга тўлган ҳар бир жисмоний шахс учун навбат олинадиган кундаги БҲМнинг 15 фоизи миқдорида тўланади.

Now it is possible to get an electronic queue to cross the state border.
“The Government Decision on Further Simplification of the Movement of Individuals and the Transportation of Goods and Vehicles across the State Border of the Republic of Uzbekistan” (No. 44, dated January 29, 2025) was adopted. The Ministry of Justice reported this.
According to the decision, the regulation on the procedure of vehicular movement through border crossing points using the automated information system “Electronic Queue” has been approved.
An authorized individual can obtain a queue number via the official website of the Customs Committee or in waiting areas where a queue management system is implemented.
If a vehicle does not arrive at the designated time within the queue management system, the obtained electronic queue number loses its validity.
Additionally, the decision approves the regulation on the procedure of using the “Fast-track” service by individuals moving through the state border crossing points.
This involves individuals or representatives of legal entities applying electronically or verbally during or before movement, either through the official website of the Customs Committee or through electronic payment systems.
The control of individuals making use of the service, as well as their hand luggage and baggage, will be performed in designated areas without queuing by state control agencies, except for the queue of individuals using this service.
The fee for using the service is set at 15% of the base calculation value (BCV) on the day of obtaining the queue for each individual over the age of 18.
Image of 'Sirdaryo tax official caught with bribe.'
Sirdaryo tax official caught with bribe.
During an urgent operation, an official of the Syrdarya Region Tax Department was caught while receiving a gold jewelry worth 10 million soums.