Тошкентдаги савдо мажмуасида фаррош аёл лифт қисиб қолиши оқибатида вафот этди
2025 йил 3 февраль куни соат 11:10 да Олмазор тумани "Чилтўғон" МФЙ ҳудудида жойлашган “Riviera” савдо мажмуасида фаррош бўлиб ишловчи 1979 йилда туғилган Ш.М. лифтдаги ойналарни тозалаётганда, эшик қисиб вафот этди. Бу ҳақида Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов darakchi.uz га маълум қилди.
Аёл шахтанинг бурчак қисмида турган вақтида, лифт эшиклари ёпилиб, лифт тепага қараб ҳаракатланишни бошлаган. Лифтни ҳаракатга келтирувчи қисми бўлган тошлар пастга, яъни Ш.М. турган жойга қараб ҳаракатланиб, уни қисиб қолган. Оқибатда аёл вафот этган.
Аниқланишича, Ш.М. мазкур мажмуасига 2020 йилда фаррош лавозимига ишга қабул қилинган.
Воқеа жойига тезкор-тергов гуруҳи аъзолари чиқишган. Воқеа жойи кўздан кечирилиб, воқеа тасвирланган видеоёзувлар баённома асосида олинган, марҳуманинг вафот этганлиги ҳолати бўйича суд-тиббий экспертизаси тайинланган.
Мазкур ҳолат юзасидан терговга қадар текширув ўтказилмоқда, натижаси бўйича қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади.

On February 3, 2025, at 11:10 am, in the "Chilton" Mahalla of Olmazor district, a janitor born in 1979, Sh.M., died from being trapped while cleaning the lift windows at the “Riviera” shopping complex. This was reported to darakchi.uz by the press secretary of the Prosecutor General, Hayot Shamsutdinov.
While the woman was standing in the corner of the elevator shaft, the elevator doors closed, and the lift began to move upwards. The counterweights of the elevator, which drive its movement, moved downwards, towards the position where Sh.M. was standing, trapping her. As a result, the woman died.
It was found out that Sh.M. had been employed as a janitor in this complex since 2020.
Members of a rapid-response investigative team arrived at the scene. The scene was examined, video recordings depicting the incident were taken based on protocols, and a forensic medical examination was ordered regarding the death of the victim.
An initial investigation is being conducted regarding this incident, and a legal decision will be made based on its results.