Бухорода ноқонуний сақланган шер боласи ҳайвонот боғига топширилди
Бухоро вилояти Ромитан туманининг Қоқиштувон маҳалласида яшовчи фуқаро ўз хонадонида ёввойи шер боласини ноқонуний равишда сақлаб келаётгани аниқланди. Бу ҳақда вилоят Экология бошқармаси матбуот хизмати хабар қилди.
Бухоро вилояти Экология бошқармаси, туман ички ишлар бўлими ва Миллий гвардия ходимлари томонидан ўтказилган текширувда фуқаро тегишли рухсатномасиз ёввойи ҳайвонни сақлаётгани тасдиқланди.
Ҳолат юзасидан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 92−1-моддаси 1-қисми (Сақланиши тақиқланган ёввойи ҳайвонларни сақлаш) асосида ҳуқуқбузарга маъмурий баённома расмийлаштирилиб, иш судга оширилди. Шер боласи вақтинчалик ҳайвонот боғига жойлаштирилди. Суд қароридан сўнг қўшимча маълумот берилиши кутилмоқда.
Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 5 ноябрдаги қарорига кўра, 2025 йил 1 январдан бошлаб айрим ёввойи ҳайвонларни жисмоний шахслар томонидан ярим эркин шароитда ёки тутқунликда сақлаш тақиқланади. Шу билан бирга, ёввойи ҳайвонлардан давлат ва кўчма циркларда томоша учун фойдаланиш ҳам ман этилади.
Фақатгина Экология вазирлигининг тегишли рухсатномасига эга юридик шахслар ҳайвонларни ҳайвонот боғлари, питомниклар ва шунга ўхшаш муассасаларда сақлаши мумкин. Қизил китобга киритилган ёввойи ҳайвонлар эса махсус питомникларда боқилиши лозим.

A citizen living in the Qo'qishtuvon neighborhood of Romitan district of Bukhara region was found to be illegally keeping a wild lion cub in his home. The press service of the regional Ecology Department reported this.
An inspection carried out by the Ecology Department of the Bukhara region, the district internal affairs department, and National Guard officers confirmed the citizen was keeping the wild animal without the necessary permissions.
Based on the first part of Article 92−1 of the Code on Administrative Responsibility (Keeping prohibited wild animals), an administrative report was drafted against the violator, and the case was referred to court. The lion cub was temporarily placed in a zoo. Additional information is expected after the court decision.
In accordance with the decision of the Council of Ministers dated November 5, 2024, from January 1, 2025, certain wild animals will be prohibited from being kept by individuals in semi-free conditions or in captivity. Additionally, the use of wild animals for shows in state and traveling circuses will also be banned.
Only legal entities with the necessary permissions from the Ministry of Ecology can keep animals in zoos, breeding farms, and similar institutions. Wild animals listed in the Red Book must be kept in specialized breeding farms.