Хоразм ва водий вилоятларида фуқароларни “Ҳаж” ва “Умра” зиёратларига ноқонуний юбормоқчи бўлганлар ушланди
ДХХ ва ИИВ томонидан жойларда тезкор тадбирлар ўтказилган.
'Хоразм ва водий вилоятларида фуқароларни  “Ҳаж” ва “Умра” зиёратларига ноқонуний юбормоқчи бўлганлар ушланди'ning rasmi
ДХХ ва ИИВ томонидан жойларда ўтказилган тезкор тадбирларда “Ҳаж” ва “Умра” зиёратларига ноқонуний юбориш ҳолатлари фош этилди. Бу ҳақда ДХХ хабар қилди.
Жумладан, Наманган вилоятида қайд этилган ҳолатда, Андижон вилоятининг Балиқчи туманида яшовчи, 1969 й.т. шахс маҳаллий фуқаронинг ишончига кириб, унинг ота-онасини Наманган шаҳридаги сайёҳлик фирмаларидан бири орқали жорий йилги мавсумда Саудия Арабистонига “Ҳаж” зиёратига юбориш эвазига 20 минг АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Бошқа ҳолатда эса Наманган шаҳридаги туристик фирмада иш юритувчи бўлиб ишловчи, 1981 й.т. шахс 2 нафар фуқарони ушбу фирма орқали жорий йилги “Ҳаж” мавсумида эзгу амалларни бажариш учун Саудия Арабистонига юбориш эвазига 15 минг АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 10 минг АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Хоразм вилоятида кузатилган ҳолатда, Гурлан туманида яшовчи, 1974 й.т. шахс Қорақалпоғистон Республикасининг Элликқалъа туманида истиқомат қилувчи 3 нафар фуқарони Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи, лекин тегишли лицензияга эга бўлмаган туристик фирма орқали “Умра” зиёратига юбориш эвазига 3450 АҚШ доллари олган вақтида унинг ноқонуний ҳаракатларига чек қўйилди.
Фарғона шаҳрида ўтказилган тезкор тадбирда эса Тошлоқ туманида яшовчи, 1981 й.т. шахс “Умра” зиёратини ташкил этишга ваколати бўлмасада, виза расмийлаштириб бериш орқали, Қўштепа туманида истиқомат қилувчи 2 нафар фуқарони “Умра” сафарига жўнатиш эвазига 2400 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Қува туманида қайд этилган ҳолатда, 1980 й.т. шахс “Телеграм” мессенжеридаги профили орқали гўёки “Умра” зиёратига юбориш билан шуғулланувчи фирмаси борлигини айтиб, айнан “Умра” визаси билан 2 нафар фуқарони зиёратга жўнатиш эвазига 3100 АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 1800 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Ҳозирда барча ҳолатлар юзасидан мазкур шахсларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

In Khorezm and the valley regions, individuals attempting to illegally send citizens on "Hajj" and "Umrah" pilgrimages were detained.
Rapid response measures have been conducted on the ground by the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs.
Image of 'In Khorezm and the valley regions, individuals attempting to illegally send citizens on "Hajj" and "Umrah" pilgrimages were detained.'
During the rapid actions conducted locally by the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs, cases of illegal arrangements for the "Hajj" and "Umra" pilgrimages were exposed. The State Security Service reported this.
In particular, in a case recorded in Namangan region, a person born in 1969 from Balikchi district, Andijan region, gained the trust of a local citizen and, through one of the travel agencies in Namangan city, took 20,000 US dollars for arranging the parents of the citizen for "Hajj" pilgrimage to Saudi Arabia for this season and was caught red-handed with material evidence.
In another case, a person born in 1981 working in a tourist firm in Namangan city demanded 15,000 US dollars to send two citizens to Saudi Arabia for the "Hajj" pilgrimage of this season through this firm, and having received an advance of 10,000 US dollars, was caught with material evidence.
In an incident observed in Khorezm region, a person born in 1974 living in Gurlan district received 3,450 US dollars for sending three citizens from Ellikkala district, Republic of Karakalpakstan, to "Umra" pilgrimage through a tourist firm in Tashkent city that did not have the proper license, at which point his illegal activities were halted.
In a rapid action conducted in Fergana city, a person born in 1981 from Tashlak district was caught while having received 2,400 US dollars for sending two citizens from Qushtepa district on "Umra" pilgrimage, despite not having the authority to organize the "Umra" pilgrimage, and doing so by arranging visas.
In a case recorded in Kuva district, a person born in 1980, through his profile on the "Telegram" messenger, claimed to have a company that deals with sending people to "Umra" pilgrimage, and demanded 3,100 US dollars for sending two citizens on pilgrimage with "Umra" visas, having received an advance of 1,800 US dollars, was caught.
Currently, criminal cases have been initiated and investigative actions are being taken against the individuals involved in all cases.