Янги тизим: Ногиронлик қандай тартибда белгиланади?
Президентимизнинг 2024 йил 16 июлдаги тегишли қарорига кўра, янги тизим 2024 йил 1 сентябрдан Тошкент шаҳри ва Навоий вилоятида босқичма-босқич эксперимент тариқасида, 2025 йил 1 сентябргача республиканинг қолган ҳудудларида амалиётга татбиқ этилиши белгиланган.
Шу асосда фуқароларга ногиронликни белгилаш бўйича ЯИДХП (my.gov.uz), “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари ёки ижтимоий ходимлар орқали оилавий шифокорларга мурожаат қилиш имконияти яратилади.
ССВ Матбуот хизмати  бу жараён қандай тартибда амалга оширилиши ҳақида маълумот берди.
— Ногиронликни белгилашда туманлараро ва туман тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари (ТИЭК) кўриги хулосаси асос бўлади, — дейди Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Ногиронлиги бўлган шахсларга тиббий хизматлар кўрсатилиши жараёнини мувофиқлаштириш бўлими бош мутахассиси Баходир Каримов.
— ТИЭК кўригидан ўтиш учун фуқаро ёки унинг қонуний вакили ўз хоҳишига кўра тиббиёт муассасасига, оилавий шифокорга, “Инсон” марказига, ижтимоий ходимга ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) орқали мурожаат қилади.
Қабул қилинган мурожаат бир иш кунида фуқаронинг яшаш манзилидаги оилавий поликлиникага (оилавий шифокорлик пунктига) юборилади. Поликлиника мурожаатни оилавий шифокорга ўрганиш учун тақдим этади.
Оилавий шифокор фуқаронинг тиббиёт муассасаларида даволанганлигига оид тиббий ҳужжатлари мавжудлигини ҳамда ТИЭК кўригига йўллаш учун асослар бор ёки йўқлигини аниқлайди.
Аrap лозим деб топилса, мурожаатчи қўшимча тиббий текширувлардан ўтиш ва даволаниш учун йўналтирилиши мумкин.
Оилавий шифокор йўлланмани электрон шаклдаги касаллик тарихи ва (ёки) амбулатор картадан кўчирма билан биргаликда бир иш куни ичида “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизимига киритади.
Агар ногиронликни белгилаш учун йўллашга асос бўлмаса, бу ҳақда мурожаатчига сабаблари кўрсатилган ҳолда автоматик равишда "SMS" боради.
Йўлланма ТИЭКга юборилгач, фуқарога бу ҳақда “SMS” хабар юборилади. Ариза my.gov.uz портали орқали қабул қилинган бўлса, йўлланма ариза берувчининг ушбу платформадаги шахсий кабинетига автоматик юборилади ва тегишли ТИЭК томонидан икки иш куни ичида кўриб чиқилади.
Фуқаро ТИЭК хабарномасини қабул қилиб олгандан сўнг кўрикдан ўтиш жойига белгиланган вақтда етиб келади.
Фуқаро соғлиги ҳолати бўйича ТИЭКдан кўрикдан ўтиш учун бора олмаган тақдирда, соғлигининг ҳолати ва функционалликни баҳолаш шахснинг уйида ёки даволанишда бўлган стационарда ўтказилади.
Якуний босқичда, тегишли мезонларга тўғри келган тақдирда, ногиронлик сабаби, муддати, тиббий тавсия ва хулосалар инсон омили аралашувисиз, автоматик тарзда белгиланади.
Бир сўз билан айтганда, янги тизим соҳада очиқлик ва шаффофликни таъминлаб, турли оворагарчиликларнинг олдини олади.

New system: How is disability determined?
In accordance with the relevant decision of our President dated July 16, 2024, it is determined that the new system will be implemented on an experimental basis in Tashkent city and Navoi region from September 1, 2024, and will be applied in practice in the remaining regions of the republic until September 1, 2025.
Based on this, citizens will be provided with the opportunity to apply to family doctors through the Unified Interactive Public Services Portal (my.gov.uz), “Inson” social service centers, or social workers for disability determination.
The Press Service of the Ministry of Health gave information on how this process will be implemented.
— The conclusion of the interdistrict and district medical-social expert commissions (TIЭK) will serve as the basis for disability determination, — says Bahodir Karimov, the chief specialist of the Department for Coordination of Medical Services for Persons with Disabilities at the Ministry of Health.
— For undergoing the TIЭK examination, a citizen or his legal representative may apply at his discretion to a medical institution, a family doctor, the “Inson” center, a social worker, or through the Single Interactive State Services Portal (SISPP).
The received application will be sent to the family polyclinic (family doctor's office) at the citizen's place of residence within one working day. The clinic will present the application to the family doctor for review.
The family doctor determines the availability of medical documents regarding the citizen’s treatment in medical institutions and whether there are grounds for referral to the TIЭK examination.
If deemed necessary, the applicant may be referred for further medical examinations and treatment.
The family doctor enters the referral into the "Unified National Social Protection" information system in electronic form, together with a copy of the medical history and (or) outpatient card, within one working day.
If there is no basis for referral for disability determination, the applicant will automatically receive an "SMS" stating the reasons.
Once the referral is sent to the TIЭK, the citizen will receive an “SMS” notification. If the application was accepted through the my.gov.uz portal, the referral will automatically be sent to the applicant's personal account on this platform and will be reviewed by the relevant TIЭK within two working days.
After receiving the TIЭK notification, the citizen arrives at the examination location at the appointed time.
If the citizen is not able to go for the TIЭK examination due to his health condition, the assessment of his health condition and functionality will be conducted at his home or in the stationary where he is treated.
In the final stage, if it complies with the relevant criteria, the cause of disability, duration, medical recommendations, and conclusions are determined automatically, without human intervention.
In a word, the new system ensures transparency and openness in the field, preventing various complications.