"Анҳор" ва "Наврўз" боғлари ўрнида турар жой бинолари қурилмайди
Вазирлик пойтахтдаги ушбу икки боғ ҳудудида турар жой ва тижорат бинолари қурилиши ҳақида сўнгги пайтларда тарқалган хабарларни рад этди.
Боғларни бошқарувчи компания ҳам улар одатий иш режимида фаолият юритаётганини маълум қилди. Фақатгина боғ олдидаги "Анҳор" савдо марказининг эгалик ҳуқуқи бошқа компанияга ўтказилмоқда ва у ерда реконструкция ишларини олиб бориш режалаштирилмоқда. Аммо ушбу савдо маркази кадастр ҳужжатларига кўра, боғ ҳудуди ҳисобланмайди, у алоҳида бино.
Боғ ўрнида қурилиш қилиши мумкинлиги айтилган компания ҳам ўз расмий саҳифасида бу борада расмий изоҳ берди.
Унга кўра, лойиҳани амалга ошириш ва ушбу ҳудудда қурилиш ишларини олиб бориш режалаштирилмаяпти. Интернетда тарқалган тасвирлар 2024 йилда компанияни тарк этган собиқ ходимнинг ички тақдимотидан олинган.

The Ministry denied the recent reports about the construction of residential and commercial buildings in the area of these two parks in the capital. refuted.
The company managing the parks also announced that they are operating in their usual mode of operation. Only the ownership of the "Anhor" shopping center in front of the park is being transferred to another company, and reconstruction works are planned there. However, according to the cadastral documents, this shopping center is not considered part of the park area; it is a separate building.
The company mentioned as potentially building in the park also provided an official comment on their official page.
According to it, there are no plans to implement the project and carry out construction works in this area. The images circulated on the internet were taken from an internal presentation by an employee who left the company in 2024.