Тошкентда ҳудудида эркак ҳалок бўлган қурилиш ноқонуний олиб борилгани аниқланди
Тошкент шаҳри Яккасарой туманидаги Askiya city турар жой қурилиш майдончасида эркак зинапоядан йиқилиб вафот этгани ҳақида хабар бергандик. Қурилиш вазирлигининг маълум қилишича, ушбу қурилиш ноқонуний равишда олиб борилган.
Хусусан, 2020 йил май ойида мазкур объектда олиб борилаётган қурилиш ишлари Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорига зид экани аниқланган. Яъни ишлар Тошкент шаҳар Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида ҳудудий назорат қилиш инспекциясини хабардор қилмаган ҳолда ва белгиланган тартибда рўйхатдан ўтмаган тарзда бошланган.
2020 йил 27 майда инспекция томонидан қурилиш ишларини тўхтатиш бўйича ёзма кўрсатма берилган. Маъмурий жавобгарликка тортилган ҳамда қурилиш-монтаж ишлари тўхтатилган.
Лекин 2024 йил 26 апрель куни олиб борилган қайта текширув жараёнида ишлар давом этаётгани аниқланган ва қурилиш масъуллари чақиртирилган. Аммо улар қурилиш объектига келмаган ва талаб қилинган ҳужжатлар тақдим этилмаган.
Шу сабабли мазкур ҳолат юзасидан маҳалла профилактика инспектори иштирокида далолатнома расмийлаштирилган ҳамда тегишли текширув ишлари якунланган. Ҳолатга ҳуқуқий баҳо бериш учун тегишли ҳуқуқ-тартибот органларига даъво аризалари киритилган.
Бугунги кунда Тошкент шаҳар ИИББ ҳузуридаги тергов бошқармаси томонидан ушбу объект бўйича жиноят иши очилган. Шунингдек, объектда барча турдаги қурилиш ва монтаж ишлари тўхтатилган.

We reported about a man falling down the stairs and dying at the Askiya city residential construction site in Yakkasaroy district of Tashkent city. According to the Ministry of Construction, as announced, this construction was conducted illegally.
Specifically, it was discovered in May 2020 that the construction activities conducted at this object were against the relevant decision of the Cabinet of Ministers. That is, the works started without informing the Tashkent city Inspection for Supervision in the Construction and Housing and Communal Services sector and without being registered in the established order.
On May 27, 2020, the inspection issued a written instruction to stop the construction works. Administrative liability was imposed, and the construction and installation works were halted.
However, during a re-examination conducted on April 26, 2024, it was found that the works were continuing, and the construction officials were summoned. But they did not come to the construction site and did not provide the required documents.
Therefore, a report was officially registered with the participation of the local neighborhood preventive inspector, and the necessary inspection works were completed. The case has been submitted to the competent law enforcement agencies for legal assessment.
Today, a criminal case has been initiated by the investigation department of the Tashkent city MIA concerning this object. Additionally, all types of construction and installation works at the site have been stopped.