Автобуслар чегарадан соддалашган тартибда ўтказилиб, расмийлаштириш вақти 2 баробар қисқаради
'Автобуслар чегарадан соддалашган тартибда ўтказилиб, расмийлаштириш вақти 2 баробар қисқаради'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни божхона фаолиятини такомиллаштириш ва рақамлаштиришга оид тақдимот билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Минтақавий ва халқаро иқтисодий алоқаларни яхшилаш мақсадида бу соҳада кўп ишлар қилинди. Ўнга яқин давлатлар билан олдиндан ахборот алмашинуви йўлга қўйилди, божхона расмийлаштируви ва маълумотларни қайта ишлаш марказлари ташкил этилди. 4 та йирик божхона постида терминаллар қурилди, 20 дан зиёди янги ускуналар билан таъминланди. Тадбиркорлар учун 35 та ахборот тизими жорий қилиниб, экспорт жараёнлари 9 босқичдан 3 босқичга тушди.
Буларнинг натижасида чегара орқали транспортлар ҳаракати 8 баробар кўпайиб, қарийб 5 миллионтага етди. Бюджетга тушумлар 9 баробар ўсиб, ўтган йили 63 триллион сўмдан ошди. Юкларни расмийлаштириш вақти импортда 3 соат, экспортда 20 дақиқагача қисқарди.
Умуман, тизим соддалаштирилиши орқали 6 мингга яқин экспортёр ҳамда 20 мингга яқин импортёрнинг сарф-харажати ва вақти тежалган. Халқаро логистика рейтингида божхона кўрсаткичи бўйича Ўзбекистон 140-ўриндан 74-ўринга кўтарилган.
Лекин ҳали рақамлаштириш, жараённи тезлаштириш ва қулайлаштириш бўйича вазифалар кўп. Тақдимотда шу борадаги чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Сўнгги йилларда божхона ҳудудида қайта ишлаш турлари кенгайтирилгани самарасида бу тарзда экспорт қилинган товарлар улуши ўтган йили 1 миллиард доллардан ошган. Бу тизимни янада соддалаштириб, шу йилнинг ўзида экспортни 1,5 миллиард долларга етказиш мумкин.
Қўшни давлатлар билан савдо ва туризм алоқалари кенгайиб бораётгани туфайли чегарадаги йўловчилар ва автотранспорт оқими камида 2 карра ошиши кутилмоқда. Бу қўшимча инфратузилма яратиб, постларда ўтказувчанликни оширишни талаб қилади.
Жумладан, халқаро қатновларни кўпайтириш мақсадида автобусларда ҳам, авиарейслардагидек, йўловчилар ҳақидаги маълумотларни олдиндан олиш тизими кўзда тутилмоқда. Натижада автобуслар чегарадан соддалашган тартибда ўтказилиб, расмийлаштириш вақти 2 баробар қисқаради. Шунингдек, энг йирик божхона постларида енгил автомобиль ва автобуслар учун қизил ва яшил йўлаклар жорий қилиш таклиф этилмоқда.
Божхона кузатувида сунъий интеллектни кенг қўллаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Шу мақсадда Жаҳон банки мутахассислари кўмагида “хавф тизими” такомиллаштирилади. Бу тизим молиявий барқарорлик, савдо тарихи каби 122 та мезон бўйича тадбиркорларнинг ишончлилик даражасини баҳолайди. Шунингдек, рентген тасвирлари сунъий интеллект асосида таҳлил қилиниб, хавфли товарлар автоматик аниқланади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, соҳада халқимиз учун енгилликлар яратиш, тадбиркорлар ва туристларга тезкор хизмат кўрсатиш зарурлигини таъкидлади. Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнида бунга божхона қонунчилигини тўлиқ мувофиқлаштириш вазифаси қўйилди.
Божхона институти салоҳиятини ошириш, сунъий интеллект, рақамли технологиялар, таҳлика-таҳлил бўйича малакали кадрлар тайёрлаш, дуал таълимни кенгайтириб, амалиётни яхшилаш муҳимлиги қайд этилди.

President Shavkat Mirziyoyev became acquainted with the presentation on customs activities improvement and digitization on February 24th. The President's press service reported this.
In order to improve regional and international economic relations, a lot of work has been done in this area. An advance information exchange was established with nearly ten countries, customs clearance and data processing centers were organized. 4 major customs posts were built with terminals, and more than 20 were equipped with new devices. For entrepreneurs, 35 information systems were introduced, reducing the export processes from 9 stages to 3.
As a result, traffic across the border increased by 8 times, reaching nearly 5 million. Revenues to the budget increased by 9 times, exceeding 63 trillion UZS last year. The time for customs clearance of goods decreased to 3 hours for imports and 20 minutes for exports.
In general, through the simplification of the system, the expenses and time of nearly 6,000 exporters and 20,000 importers were saved. In the international logistics ranking, Uzbekistan rose from 140th to 74th place in terms of customs indicators.
However, there are still many tasks regarding digitization, process acceleration, and simplification. The presentation discussed measures in this regard.
In recent years, due to the expansion of processing types within the customs territory, the share of goods exported in this manner exceeded 1 billion dollars last year. It is possible to simplify this system further and increase exports to 1.5 billion dollars this year.
Due to the expanding trade and tourism relations with neighboring countries, the flow of passengers and motor transports at the border is expected to double at least. This requires creating additional infrastructure and increasing the throughput capacity of posts.
In particular, a system for obtaining information about passengers in advance, similar to that in buses, just like in air travel, is being considered to increase international trips. As a result, buses will pass through the border in a simplified manner, halving the clearance time. Also, the introduction of red and green lanes for cars and buses at the biggest customs posts is being proposed.
Special attention was paid to the extensive use of artificial intelligence in customs surveillance. With the help of World Bank experts, the “risk system” will be improved. This system evaluates the reliability of businesses based on 122 criteria such as financial stability, trade history, and so forth. Additionally, X-ray images will be analyzed based on artificial intelligence, automatically identifying dangerous goods.
The head of our state approved these proposals, emphasizing the importance of creating conveniences for our people, providing prompt services to entrepreneurs and tourists. In the process of joining the World Trade Organization, the task of fully aligning customs legislation was set.
Enhancing the capacity of the Customs Institute, artificial intelligence, digital technologies, skills in analysis, training qualified personnel, expanding dual education, and improving practices were highlighted as important.