АҚШ Украина йўқотган ҳудудларни қайтаришга ҳаракат қилади — Трамп
АҚШ президенти Дональд Трамп 26 февраль куни навбатдаги баёнотини берди. Унда Трапм Россия-Украина мавзусига тўхталди.
Унга кўра, Қўшма Штатлар Украина йўқотган ҳудудларни қайтаришга ҳаракат қилади, лекин бу осон бўлмайди. Путин Украина бўйича келишувга эришиш учун ён беришга мажбур бўлади. АҚШ Россияга қарши санкцияларни бекор қилишга тайёр, лекин бу фақат Украина бўйича келишувга эришилгандан кейингина амалга ошади.
"Мен сўнгги икки йил давомида Украинадаги можаро хусусида Путин билан музокаралар ўтказдим.
Украина учун биз билан қазилма ресурслардан фойдаланиш бўйича келишувни имзолаш фойдалидир, бу автоматик хавфсизлик дегани. У ерда ҳеч ким бизнинг одамларга тегмайди. Ушбу битим бизга катта бойлик келтиради. Мен Украинага ортиқча маблағ сарфлашни хоҳламайман.
АҚШнинг Украинадаги асосий мақсади урушни тўхтатиш, иккинчиси эса Киевга сарфланган маблағларни қайтариб олишдир.
Украина билан минерал ресурслар бўйича келишув доирасида АҚШ нафақат Киевга юборилган барча маблағларни қайтариб олади, балки ундан ҳам кўпроқ фойда кўради", - деди АҚШ президенти.

US President Donald Trump gave his next statement on February 26. He touched on the Russia-Ukraine topic.
According to him, the United States will try to recover the territories lost by Ukraine, but it will not be easy. Putin will be forced to make concessions to reach an agreement on Ukraine. The US is ready to lift sanctions against Russia, but only after an agreement on Ukraine is reached.
"I have been negotiating with Putin about the conflict in Ukraine for the last two years.
Signing an agreement on the use of mineral resources with us is beneficial for Ukraine, it means automatic security. No one there will touch our people. This deal will bring us great wealth. I do not want to spend extra money on Ukraine.
The main goal of the US in Ukraine is to stop the war, the second is to recover the funds spent on Kyiv.
Within the framework of the agreement on mineral resources with Ukraine, the US will not only recover all the funds sent to Kyiv but also see more profit," said the US president.