Зеленский Американинг 30 кунлик ўт очишни тўхтатиш таклифига рози бўлди
Украина АҚШнинг 30 кунлик ўт очишни тўхтатиш таклифини қабул қилди. Бу ҳақда Зеленский мурожаатида маълум қилди.
"Америка билан учрашувимизда бизнинг таклифимиз учта нарсани ўз ичига олди: ракеталар, бомбалар, узоқ масофали дронлар орқали ҳужумларни тўхтатиш, ва дипломатик ҳаракатлар давом этаётган вазиятда ўзаро ишончни мустаҳкамлаш бўйича реал чоралар, энг аввало, асирларни озод қилиш. АҚШ томони бизнинг далилларимизни тушунади, таклифларимизни қабул қилади, мен президент Трампга жамоаларимиз ўртасидаги мулоқотнинг конструктивлиги учун миннатдорчилик билдирмоқчиман.
Бугунги мулоқотда Вашингтон томони дарҳол яна бир қадам ташлашни таклиф қилди — 30 кун давомида тўлиқ ўт очишни тўхтатишга ҳаракат қилиш, нафақат ракеталар, дронлар ва бомбалар бўйича, балки Қора денгизда, шунингдек, бутун фронт чизиғи бўйлаб. Украина бу таклифни ижобий қабул қилади. Қўшма Штатлар Россияни бунга ишонтириши керак. Яъни, агар руслар рози бўлса, биз ҳам рози бўламиз, ўшанда сулҳ кучга киради", — дея таъкидлади Украина президенти

Ukraine has accepted the US's proposal for a 30-day ceasefire. This was announced in a statement by Zelensky.
"In our meeting with America, our proposal included three things: stopping attacks through missiles, bombs, long-range drones, and taking real steps to strengthen mutual trust in the situation where diplomatic efforts are ongoing, primarily through the release of prisoners. The US side understands our evidences, accepts our proposals, and I would like to express my gratitude to President Trump for the constructiveness of the dialogue between our teams."
Today's dialogue with Washington proposed yet another step forward — to strive for a complete ceasefire for 30 days, not just concerning missiles, drones, and bombs, but also in the Black Sea, as well as along the entire front line. Ukraine accepts this proposal positively. The United States has to convince Russia of this. That is, if the Russians agree, we will also agree, then peace will come into effect," — emphasized the President of Ukraine