Учта вилоятда коррупция билан боғлиқ ҳолатлар аниқланди
Фарғона, Наманган ва Андижон вилоятларида коррупция билан боғлиқ ҳолатлар аниқланди. Бу ҳақда darakchi.uz'га ДХХ хабар қилди.
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, “Фарғона сув таъминоти” АЖ Қўқон шаҳар бўлимининг муқаддам судланган 2 нафар инспектори ўз хизмат вазифаларидан фойдаланиб, Қўқон шаҳрида маҳаллий қурилиш фирмаси барпо этаётган янги кўп қаватли уйлардаги жами 555 та хонадонга ичимлик суви учун ҳисоблагич ўрнатиш, шахсий карточка очиш, сертификат қилиб бериш ва бошқа хизматлар эвазига 51 минг АҚШ доллари олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг 25,168-моддасининг 4-қисми “а” банди ва 28,211-моддасининг 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Наманган вилоятида кузатилган ҳолатда “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖга қарашли “Энергосавдо” корхонасининг Давлатобод туман бўлими муҳандиси металл эритиш фаолияти билан шуғулланувчи МЧЖда электр ҳисоблагичдан ноқонуний фойдаланилганлиги сабабли, давлатга жуда кўп миқдорда зарар етказилганлигини рўкач қилиб, ҳолатни расмийлаштирмаслик ва жаримага тортмаслик эвазига воситачи орқали 20 минг АҚШ доллари олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари томонидан ушланди.
Ҳозирда мазкур шахсга нисбатан Жиноят Кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди ва 28,211-моддасининг 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди.
Андижон вилоятидаги туманлардан бирининг кадастр бўлими бошлиғи фуқарога боғдорчилик йўналишида фойдаланиш учун ҳокимият томонидан ижарага берилган 1 гектар ер майдонининг 17 сотих қисмидаги ноқонуний қурилмани бузиш бўйича далолатнома расмийлаштирмаслик, судларга даъво аризаси киритмаслик ва уни жиноий жавобгарликка тортиш юзасидан прокуратура органларига ҳужжатлар тақдим қилмаслик, шунингдек, кейинчалик ушбу ер майдонининг 22 сотих қисмини “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги қонун асосида турар-жой сифатида расмийлаштирилишида ёрдам бериш эвазига 6 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Аммо, у сўралган пул маблағини ўзининг хизмат хонасида олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда мазкур мансабдор шахсга нисбатан Жиноят Кодексининг 210-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди.

Cases related to corruption have been identified in three regions.
The DXX has provided information about the rapid response operations conducted in Fergana, Namangan, and Andijan.
Image of 'Cases related to corruption have been identified in three regions.'
Corruption-related incidents were identified in the regions of Fergana, Namangan, and Andijan. This information was reported by the State Security Service to darakchi.uz.
During a rapid operation conducted in collaboration with the Department for Combating Economic Crimes, two previously convicted inspectors from the "Fergana Water Supply" JSC's Kokand city department were caught red-handed using their official positions to install water meters, open personal accounts, issue certificates, and other services for a total of 555 apartments in new multi-story buildings being constructed by a local construction company in Kokand city, in exchange for 51 thousand US dollars.
Currently, criminal cases have been initiated against these individuals under Article 25, 168 part 4 "a" clause and Article 28, 211 part 3 "a" clause of the Criminal Code, and investigative actions are being taken.
In Namangan region, an engineer of the "Energosotish" enterprise, belonging to the "Regional Electric Networks" JSC in the Davlatobod district, was caught by the State Security Service and the Department under the Prosecutor General's Office while demanding 20 thousand US dollars through an intermediary from an LLC engaged in metal melting for not registering and not fining them for unlawfully using an electricity meter, thereby causing significant financial damage to the state.
Currently, a criminal case has been initiated against this individual under Article 168 part 4 "a" clause and Article 28, 211 part 3 "a" clause of the Criminal Code, and detention has been applied as a preventive measure.
The head of the cadastral department of one of the districts in Andijan region demanded 6 thousand US dollars for not documenting the demolition of an illegal construction on a 17-acre part of a 1-hectare land plot leased by the administration for horticultural purposes, not filing a lawsuit, not submitting documents to the prosecution authorities for criminal prosecution, and for later assisting in the legalization of 22 acres of the land as residential property under the law "On recognizing rights to unlawfully seized land plots, and the buildings and constructions on them" in exchange for a bribe.
However, he was caught by the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes officers with material evidence when receiving the requested money in his office.
Currently, a criminal case has been initiated against this government official under Article 210 part 1 of the Criminal Code, and detention has been applied as a preventive measure.