Тошкент вилоятидаги боғчада яна болалар калтакланди
Ижтимоий тармоқларда Тошкент вилояти Зангиота туманидаги хусусий боғчалардан бирида болалар калтаклани ҳақида хабар тарқалди. Ҳолат юзасидан вилоят Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси муносабат билдирди.
Қайд этилишича, ҳолат бошқарма масъуллари томонидан назоратга олиниб, мазкур нохуш вазият Зангиота туманида жойлашган оилавий мактабгача таълим муассасасида юзага келгани аниқланган.
Билдирилишича, ота-оналар муассасадан қайтган фарзандлари билан мулоқот давомида тарбиячининг зўравонлик қилаётганини аниқлаган. Ушбу ҳолатдан хабардор бўлган ота-оналар кеча, 26 март куни муассасага бориб, кузатув камераларидаги ёзувларни кўриб чиқишни талаб қилган. Камера ёзувлари кўрилганда 25 март куни ташкилотда октябрь ойидан буён фаолият юритаётган тарбиячи Р.Г. тарбияланувчиларга нисбатан қўпол муносабатда бўлаётгани аниқланган.
Бугун, 27 март куни Зангиота туман Мактабгача ва мактаб таълими бўлими томонидан ишчи гуруҳ тузилиб, нохуш ҳолат кузатилган оилавий мактабгача таълим муассасасида ўрганиш ишлари олиб борилган.
Муассаса раҳбари мазкур вазиятдан сўнг тарбиячи лавозимида фаолият юритаётган Р.Г. билан шартномани бекор қилган. Ота-оналарга бундай нохуш ҳолат такрорланмаслиги ва уларнинг ишончини суистеъмол қилмаслик ҳақида муносабат берган.
“Айни пайтда, бўлим масъулларидан иборат ишчи гуруҳ томонидан ташкилотдаги барча ходимлар билан тушунтириш ишлари олиб борилди. Келгусида бундай ҳолатларга йўл қўймаслик бўйича қатъий огоҳлантириш берилди”, дейилади хабарда.
Шунингдек, Тошкент вилояти Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси ушбу нохуш ҳолат юзасидан жамоатчиликни хабардор қилган фуқароларга миннатдорлик билдирган ҳамда бундай ҳолатларга нисбатан кескин чоралар кўрилишини маълум қилинган.
Эслатиб ўтамиз, Юнусобод туманининг Мойқўрғон маҳалласидаги “Little genius kindergarten” хусусий боғчада тарбиячи болани калтаклаган. Видеоёзувлар кузатилганида, тахминан соат 17:30 да тарбияланувчи Э.К. ўз гуруҳидаги М.Ф.ни қўли билан ургани сабабли тарбиячи Т.К. тарбияланувчи Э.К.ни урган.
Бундан ташқари, Самарқанд вилояти Жомбой туманидаги 25-сонли давлат боғчасида ҳам тарбиячи болаларни калтаклагани аниқланганди

News spread on social networks about children being beaten in one of the private kindergartens in the Zangiota district of Tashkent region. The regional Department of Preschool and School Education has commented on the situation.
It is noted that the situation was taken under control by the officials of the department, and it was determined that the unpleasant situation arose in a family-type preschool institution located in the Zangiota district.
It was reported that parents, during interactions with their children who returned from the institution, discovered that the educator was being violent. Aware of this situation, parents demanded to review the recordings from surveillance cameras on March 26, the previous day. When the camera recordings were viewed, it was discovered that on March 25, an educator, R.G., who has been active in the organization since October, was behaving harshly towards the students.
Today, on March 27, a working group was formed by the Zangiota district Department of Preschool and School Education, and an investigation was conducted in the family-type preschool institution where the unpleasant situation was observed.
Following the situation, the head of the institution terminated the contract with R.G., who was working in the position of an educator. Parents were reassured that such unpleasant incidents would not be repeated and that their trust would not be exploited.
“At the moment, explanatory work has been carried out with all employees of the organization by a working group consisting of department officials. A strict warning has been issued not to allow such incidents in the future,” the report says.
Furthermore, the Tashkent region Department of Preschool and School Education has expressed gratitude to the citizens who informed the public about this unpleasant situation and announced that strict measures would be taken against such incidents.