Президент қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган 488 нафар маҳбусни афв этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Муборак Рамазон ҳайитини нишонлаш арафасида халқимизга хос эзгулик, бағрикенглик, инсонпарварлик, меҳр-оқибат ва кечиримли бўлиш каби олижаноб фазилатларнинг ёрқин ифодаси сифатида “Жазо муддатини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги Фармонни имзолади.
Фармонга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 109-моддаси 23-бандига асосан жазо муддатини ўтаётган ҳамда қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган 488 нафар шахс афв этилди.
Афв этилган шахсларнинг 100 нафари асосий жазодан тўлиқ озод этилди, 268 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди, 34 нафарининг озодликдан маҳрум этиш жазоси енгилроқ жазо билан алмаштирилди. Шунингдек, 86 нафар шахсларга тайинланган озодликдан маҳрум этиш жазосининг муддатлари қисқартирилди.
Афв этилганларнинг 17 нафарини чет эл фуқаролари, 37 нафарини аёл, 37 нафарини 60 ёшдан ошган эркаклар, 167 нафарини ёшлар (шулардан, 1 нафари вояга етмаган) ҳамда 5 нафарини тақиқланган ташкилотлар фаолиятида қатнашган шахслар ташкил этади.
Фармон ижроси юзасидан афв этилган шахсларни оиласи ва яқинлари бағрига қайтариш, ижтимоий ҳаётга мослашиб, фойдали меҳнат билан шуғулланишлари, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиб, жамиятда муносиб ўрин топишлари учун уларга кўмак бериш бўйича масъул вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилди.

The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree on the eve of the blessed Ramadan holiday as a bright expression of our people's virtues such as kindness, broad-mindedness, humanity, affection, and forgiveness, to pardon a group of individuals who are sincerely remorseful for their actions, resolutely rehabilitated and serving their sentences.
In accordance with the decree, based on Article 109, Clause 23 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, 488 individuals who are serving their sentences and who have sincerely repented and firmly embarked on the path of rehabilitation have been pardoned.
Out of the pardoned individuals, 100 were fully released from their primary punishment, 268 were conditionally released before completing their sentence, the imprisonment of 34 individuals was replaced with a lighter penalty. Additionally, the terms of imprisonment for 86 individuals were reduced.
The pardoned include 17 foreign citizens, 37 women, 37 men over 60 years of age, 167 youths (including one minor), and 5 individuals who participated in the activities of prohibited organizations.
Responsible ministries and departments were given instructions regarding the execution of the decree to reintegrate the pardoned individuals into their families and close circles, assist them in adapting to social life, engaging in productive work, establishing a healthy lifestyle, and finding a worthy place in society.