Нукусда 1,8 млрд сўмлик табиий газни ўмарган МЧЖ масъуллари ушланди
Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳрида 1,8 млрд сўмлик табиий газдан ноқонуний фойдаланган МЧЖнинг масъул шахслари қўлга олинди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ахборот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, Нукус шаҳрида департаментнинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси ходимлари томонидан терговга қадар текширув ўтказилган.
Текширувда Нукус шаҳрида фаолият юритувчи “Д.С.” МЧЖ масъул шахслари қурилиши тугалланмаган кўп қаватли бинода газ тармоғига тўғридан-тўғри уланиб, 1,8 млрд сўмлик табиий газдан ноқонуний фойдаланганликлари аниқланган.
“Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 169-моддаси (ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда”, — дейилади хабарда.

In Nukus, 1.8 bn of natural gas was seized by the responsible of O'margan LLC
In the city of Nukus, Republic of Karakalpakstan, the responsible persons of LLC illegally using natural gas worth 1.8 billion were captured. This was announced by the Information Service of the Department for combating economic crimes under the prosecutor general's office.
It is noted that in the city of Nukus, an investigation was carried out by the employees of the Department of the Republic of Karakalpakstan in advance of the investigation. The review found that the “D. " operating in the city of Nukus.S.
"The responsible persons of LLC were found to have illegally used 1.8 crore of natural gas directly connected to the gas network in an unfinished multi-storey building. ” In this case, a criminal case is initiated and investigative actions are carried out under Article 169 of the Criminal Code (theft), " the message says.