Хитой TikTok’нинг АҚШдаги активларини сотишга рози бўлмади
Хитой ҳукумати TikTok'нинг АҚШдаги фаолиятини сақлаб қолиш учун таклиф этилган сотув битимини маъқулламади, дея ёзмоқда "Замон.уз".
Бу қарор АҚШ президенти Доналд Трамп томонидан яқинда Хитой маҳсулотларига нисбатан жорий этилган янги божлар фонида қабул қилинган.
АҚШ ҳукумати TikTok'ни миллий хавфсизликка таҳдид сифатида баҳолаб, компания америкалик инвесторлар томонидан сотиб олинмаса, иловани бутунлай тақиқлаш мумкинлигини билдирган эди. TikTok'нинг эгаси — Хитойлик ByteDance компанияси эса алгоритмлар ва технологиялар Хитой ҳукуматининг экспорт назорати остида бўлгани сабабли, бу битимни амалга ошира олмаяпти.

The Chinese government did not approve the proposed sale deal to maintain TikTok's operations in the US, reports "Zamon.uz".
This decision was made against the backdrop of new tariffs imposed on Chinese goods by US President Donald Trump recently.
The US government has assessed TikTok as a national security threat and stated that the app could be completely banned unless it is acquired by American investors. TikTok's owner — the Chinese company ByteDance, however, is unable to proceed with the deal because algorithms and technologies are under the Chinese government's export control.