Ўзбекистон февраль ойида дунёдаги энг йирик олтин сотувчисига айланди
Февраль ойи якунларига кўра, Ўзбекистон дунёдаги энг йирик олтин сотувчисига айланди. Бу ҳақда Жаҳон олтин кенгаши (World Gold Council) шарҳида дейилади.
Қишнинг сўнгги ойида жаҳон марказий банклари расмий олтин захираларини 24 тоннага оширди. Асосий талабни ривожланаётган мамлакатлар — Польша (+29 тонна), Хитой (+5 тонна), Туркия (+3 тонна), Иордания (+3 тонна), Қатар (+2 тонна) ва Чехия (+2 тонна) марказий банклари таъминлади.
Бунинг фонида Ўзбекистон ва Қозоғистон энг йирик сотувчилар қаторига кирди. Ўзбекистон захираларни 12 тоннага, Қозоғистон 8 тоннага камайтирди.
Январь-февраль ойлари якунларига кўра, ҳар икки Марказий банк 2025 йилда соф савдо ҳажми бўйича етакчи бўлиб қолмоқда — йил бошидан буён 4 тоннадан.

In February, Uzbekistan became the world's largest gold seller.
According to the results of February, Uzbekistan became the world's largest gold seller. This is stated in the comment of the World Gold Council here.
In the last month of winter, central banks worldwide increased their official gold reserves by 24 tons. The main demand was provided by the central banks of developing countries — Poland (+29 tons), China (+5 tons), Turkey (+3 tons), Jordan (+3 tons), Qatar (+2 tons), and Czech Republic (+2 tons).
Against this background, Uzbekistan and Kazakhstan became among the largest sellers. Uzbekistan reduced its reserves by 12 tons, and Kazakhstan by 8 tons.
According to the results of January-February, both Central Banks remain leaders in terms of net trade volume in 2025 — 4 tons since the beginning of the year.