Самарқандда поччасини ўлдириб, холасини ёқиб юборган йигитга суд ҳукми ўқилди
Аниқланишича, 33 ёшли эркак поччаси билан спиртли ичимлик истеъмол қилади ва улар ўртасида келишмовчилик юзага келади. Оқибатда судланувчи поччасини калтаклаб, унинг ҳаётига нуқта қўяди. Уйни эса ёқиб юборади. Шу вақтда хонадонда бўлган судланувчининг холаси ҳам ёнғин сабаб ҳаётдан кўз юмади.
Ҳолат юзасидан суд иши ЖИБ Самарқанд шаҳар судида кўриб чиқилди.
Суд ҳукмига кўра, судланувчи ЖКнинг 97-моддаси 2-қисмининг бир қатор тегишли бандларида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топилиб, 59-моддани қўллаб, тайинланган жазоларни қисман қўшиш йўли билан унга нисбатан 23 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.

As reported, the incident occurred in October 2024.
It was discovered that a 33-year-old man was drinking alcohol with his uncle, leading to a dispute between them. As a result, the accused beat his uncle, effectively ending his life, and then set the house on fire. At the time, the defendant's aunt was also in the dwelling and died due to the fire.
The case was examined by the criminal court of Samarkand city.
According to the court's verdict, the defendant was found guilty of committing a crime under several relevant clauses of Article 97, Section 2 of the Criminal Code, and by applying Article 59, a sentence of 23 years imprisonment was imposed through partial cumulation of the sentences.