Трамп: “Иккинчи президентлик давримнинг илк 100 куни – АҚШ тарихидаги энг муваффақиятлиси бўлади”
'Трамп: “Иккинчи президентлик давримнинг илк 100 куни – АҚШ тарихидаги энг муваффақиятлиси бўлади”'ning rasmi
АҚШнинг президенти Дональд Трамп Мичиган штатининг Уоррен шаҳрида ўз тарафдорлари олдида нутқ сўзлади. Унда у ўзининг иккинчи президентлик муддати бошлангач, биринчи 100 кунни “АҚШ тарихидаги энг муваффақиятли давр” деб атади.
Трампнинг айтишича, яқин ҳафталар ва ойларда унинг маъмурияти “Америка тарихидаги энг йирик солиқ пасайишини” эълон қилади. “Американи олтин давр кутмоқда — арзон нархлар, юқори маошлар ва дунёдаги энг кучли иқтисодиёт”, — дейди у.
Нутқ давомида Трамп АҚШ автомобилсозлик саноатини алоҳида тилга олди ва янги солиқ имтиёзлари туфайли жаҳон компаниялари ўз заводларини айнан АҚШда очишга интилишини таъкидлади.
Дональд Трамп ўзининг 47-президент сифатида эришган ютуқлари қаторида инфляция пасайиши, ноқонуний миграцияга қарши кураш ва “вочилик мафкураси”га қарши чиқишни санаб ўтди. Сиёсий рақиблари — демократларни у “жиннилар” ва “жиноятчилар” деб атади. Шунингдек, “чап қанот судьялари” ва “холис бўлмаган ОАВ”ни ҳам кескин танқид остига олди.
Миграция масаласига тўхталар экан, Трамп ноқонуний муҳожирларни чиқариб юбориш борасидаги ваъдасини яна бир бор эслатди. “Бу нафақат менинг сайловолди ваъдам, бу — Бош қўмондон сифатидаги муқаддас бурчим. Мен мамлакатимизни қутқаришга мажбурман”, — дейди у.
Сўнгги социологик сўровномалар Трампга бўлган ишонч ҳозирда АҚШ фуқароларининг атиги 40 фоизини ташкил этаётганини кўрсатмоқда. Бироқ Трамп бу рақамларни рад этиб, уларни “сохта” деб атади ва аслида 60 фоиз америкалик уни қўллаб-қувватлаётганини таъкидлади.

US President Donald Trump addressed his supporters in Warren, Michigan. In it, he called the first 100 days of his second presidential term "the most successful period in US history."
Trump said that in the coming weeks and months, his administration will announce "the largest tax cut in American history." "A golden age awaits America - low prices, high salaries, and the world's strongest economy," he said.
During his speech, Trump specifically mentioned the US automotive industry and emphasized that due to new tax benefits, global companies strive to open their factories specifically in the US.
Among his achievements as the 47th president, Donald Trump listed the decline in inflation, the fight against illegal migration, and his opposition to the "ideology of oppression." He called his political rivals, the Democrats, "madmen" and "criminals." He also sharply criticized "left-wing judges" and "impartial media."
Addressing the issue of migration, Trump reiterated his promise to expel illegal immigrants. "This is not just my pre-election promise, this is my sacred duty as Commander-in-Chief. "I am forced to save our country," he said.
Recent sociological surveys show that trust in Trump currently constitutes only 40 percent of US citizens. However, Trump denied these figures, calling them "fake," and emphasized that in fact, 60% of Americans support him.