Университетда математика, информатика, аэрокосмик технологиялар муҳандислиги ҳамда сунъий интеллект факультетлари бўлади.
'Бу йил янги Ал-Хоразмий университети иш бошлайди'ning rasmi
Давлатимиз раҳбари 2022 йил августда Урганч шаҳридаги Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилишига асос солган эди. У ерда буюк олим номидаги университет ва ихтисослаштирилган мактаб ҳам бўлади.
Бугунги тақдимотда мазкур таълим масканларини ташкил этиш чора-тадбирлари, асосий йўналишлари ҳақида ахборот берилди, дея хабар бермоқда Президент Матбуот хизмати.
Университетда 3 та: математика ва информатика факультети, аэрокосмик технологиялар муҳандислиги факультети ҳамда сунъий интеллект факультети бўлади. Уларда иқтисодиёт, ахборот технологиялари, саноат, хавфсизлик, энергетика ва экология каби соҳалар учун мутахассислар тайёрланади. Дарслар ўзбек ва инглиз тилларида, кредит-модуль тизими асосида олиб борилади.
Ўқув жараёнлари “Янги Ўзбекистон” университетининг тажрибаси асосида, Бирлашган Араб Амирликлари, Хитой Халқ Республикаси, Буюк Британия каби давлатларнинг нуфузли олий таълим ташкилотлари билан ҳамкорликда ташкил этилади.
Қабулни 2025-2026 ўқув йилидан бошлаш режалаштирилган. Жами талабалар сони 4-6 минг атрофида бўлиши кўзда тутилган.
Шаҳарча ҳудудида Тошкентдаги Муҳаммад ал-Хоразмий мактабининг филиали ҳам ташкил этилади. Унга 4-синф битирувчилари танлаб олинади. Таълимнинг якунловчи 2 йили муҳандисликка бошланғич тайёргарликка қаратилади.
Давлатимиз раҳбари университет ҳудуди нафақат таълим, балки Хоразмнинг тарихий-илмий ва туризм салоҳияти билан уйғун мажмуа бўлиши кераклигини таъкидлади. Ушбу замонавий таълим муассасаларини ташкил этишга оид ҳужжат имзоланди.

The leader of our state laid the foundation for the construction of the Al-Khwarizmi town in Urgench city in August 2022. There will be a university and a specialized school named after the great scientist.
At today's presentation, information was provided about the measures to organize these educational institutions and their main directions, reports the President's Press Service.
The university will have three faculties: Mathematics and Informatics, Aerospace Engineering Technology, and Artificial Intelligence. They will train specialists for sectors such as economy, information technologies, industry, security, energy, and ecology. Classes will be conducted in Uzbek and English, based on a credit-module system.
The educational processes will be organized in collaboration with prestigious higher education institutions from countries such as the United Arab Emirates, the People's Republic of China, the United Kingdom, based on the experience of the “New Uzbekistan” university.
Admissions are planned to start from the 2025-2026 academic year. The total student population is expected to be around 4-6 thousand.
A branch of the Muhammad al-Khwarizmi school in Tashkent will also be established in the town area. It will select graduates of the 4th grade. The final 2 years of education will be focused on introductory engineering preparation.
The leader of our state emphasized that the university territory should not only be an educational complex but also harmonize with the historical-scientific and tourism potential of Khorezm. A document regarding the establishment of these modern educational institutions was signed.