Андижонда эркак электр тармоғига ўзбошимчалик билан уланиб, 213 миллион сўмлик электр энергиясини ўғирлагани аниқланди
Андижон вилоятининг Булоқбоши туманида яшовчи фуқаро И.Ф. отасига тегишли нотурар жойда қурилиш моллари ишлаб чиқариладиган цех ташкил этган. У цехни электр тармоғига рухсатсиз улаб, ноқонуний фойдаланиб келгани аниқланган.
Расмий маълумотларга кўра, бу ҳолат оқибатида 213 миллион сўмлик электр энергияси талон-торож қилинган.
Мазкур ҳолат юзасидан фуқаро И.Ф.га нисбатан Жиноят кодексининг 169-моддаси 4-қисми “а” банди (ўта йирик миқдорда ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилди. Суд қарорига кўра, унга нисбатан қамоққа олиш эҳтиёт чораси қўлланилган.
Расмийлар барча тадбиркор ва фуқаролардан энергия ресурсларидан қонуний ва оқилона фойдаланишни сўрамоқда.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан газ ва электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатларини аниқлаш бўйича рейд тадбирлари давом этмоқда.

In Andijan, a man was found to have arbitrarily connected to the power grid and stole electricity worth 213 million soums.
A resident of the Bulakbashi district of the Andijan region, I.F., organized a workshop for the production of construction materials in a non-residential premise belonging to his father. He was found to have connected the workshop to the power grid without permission and used it illegally.
According to official data, as a result of this situation, electricity worth 213 million soums was embezzled.
A criminal case has been initiated against citizen I.F. under Article 169, Part 4, Clause "a" of the Criminal Code (theft on an especially large scale). According to the court decision, a preventive measure in the form of detention was applied to him.
Officials urge all entrepreneurs and citizens to use energy resources legally and rationally.
Law enforcement agencies are continuing raids to identify cases of illegal use of gas and electricity.