Ногиронлиги бўлган шахсларни ишга қабул қилган тадбиркорларга субсидия ажратилади
Субсидия сурдотаржимон, психолог ва ҳамроҳлик хизматини ташкил қилиш харажатларини қоплаш учун ажратилади.
'Ногиронлиги бўлган шахсларни ишга қабул қилган тадбиркорларга субсидия ажратилади'ning rasmi
8 май куни "Ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаш тизимини такомиллаштиришга оид қўшимча чора тадбирлар тўғрисида"ги президент фармони [ПФ-85-сон] қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар қилди.
Фармон билан асосий мақсадлар этиб қуйидагилар белгиланди:
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг самарали фаолият кўрсатиши учун махсус хизматлар тизимини жорий этиш;
• ногиронлиги бўлган ёшларни замонавий касбларга ўқитиш, уларнинг меҳнат бозорига кириши учун қўшимча имкониятлар яратиш;
• 2025 йил якунига қадар 80 минг нафар ногиронлиги бўлган шахснинг барқарор бандлиги ва муносиб даромад топишини таъминлаш.
2025 йил 1 июндан бошлаб:
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларни ишга қабул қилган тадбиркорлик субъектларига 50 миллион сўмгача субсидия ажратилади;
• субсидия сурдотаржимон, психолог ва ҳамроҳлик хизматини ташкил қилиш харажатларини қоплаш учун ажратилади;
• жисмоний шахсларга ҳамроҳлик хизматини ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида кўрсатишга рухсат берилади.
Шунингдек, "Ягона миллий ижтимоий ҳимоя" ахборот тизимида Меҳнатга лаёқатли ногиронлиги бўлган шахсларнинг электрон реестри юритилади.

Entrepreneurs who hire individuals with disabilities will be provided with subsidies.
The subsidy is allocated to cover the costs of organizing the services of a sign language interpreter, psychologist, and accompanying service.
Image of 'Entrepreneurs who hire individuals with disabilities will be provided with subsidies.'
On May 8, a presidential decree on "Additional measures to improve the employment system for persons with disabilities" [Decree No. PF-85] was adopted. The Ministry of Justice reported this.
The decree sets the following main objectives:
• to implement a system of special services for the effective activity of persons with disabilities;
• to educate young people with disabilities in modern professions, creating additional opportunities for their entry into the labour market;
• to ensure stable employment and a decent income for 80,000 persons with disabilities by the end of 2025.
From June 1, 2025:
• business entities employing persons with 1st and 2nd group disabilities will be allocated subsidies of up to 50 million soums;
• the subsidy will be allocated to cover the expenses of organizing sign language interpretation, psychological support, and accompanying service;
• individuals are allowed to provide accompanying services as self-employed persons.
Furthermore, the electronic registry of persons with disabilities eligible for work will be maintained in the "Unified National Social Protection" information system.