Болаларга машина бошқаришни берганлик учун жавобгарлик кучайтирилади
“Ёшлар мажруҳ бўлиб қоляпти” — Шавкат Мирзиёев ўқувчиларга автомобилни ижарага бериш авж олгани ҳақида гапирди.
'Болаларга машина бошқаришни берганлик учун жавобгарлик кучайтирилади'ning rasmi
Ҳозирда 7-11 синф ўқувчилари кунига 8 соатгача вақтини телефонда ижтимоий тармоқларда ўтказаётгани мактаб директори ва муаллимни ҳам, ота-оналарни ҳам ўйлантириши зарурлиги қайд этилди.
Ёки вилоятларда, айниқса, Наманганда ўқувчиларга автомобилни ижарага бериш авж олгани оқибатида, ҳар ойда 10-15 нафар ёшлар мажруҳ бўлиб қолаяпти. Ўлим билан тугаётган ҳолатлар ҳам кўп.
Ички ишлар бошлиқлари, вилоят, туман прокурорлари қонун устуворлигини таъминлашда сусткашликка йўл қўяётгани кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан болаларга машина бошқаришни берганлик учун жавобгарликни кучайтириш бўйича қонун лойиҳасини тайёрлаш топширилди.
“Биз мактабгача ва мактаб таълими тизимида катта ўзгариш қила олдик. Лекин, ҳали ечимини кутаётган кўплаб муаммолар бор”,
- деди давлатимиз раҳбари.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигига бутун тизими билан “фавқулодда тўқсон кунлик” тартибида ишлашга ўтиш топширилди.

“Young people are getting injured” — Shavkat Mirziyoyev talked about the surge in renting cars to students here.
It was noted that currently, students from 7th to 11th grade spend up to 8 hours a day on their phones on social networks, which should concern both school directors and teachers, as well as parents.
In the regions, especially in Namangan, the surge in renting cars to students has resulted in 10-15 young people getting injured every month. There are also many cases resulting in death.
It was pointed out that heads of internal affairs, regional and district prosecutors are showing negligence in ensuring the supremacy of the law.
For this reason, a task was assigned to prepare a bill to strengthen the accountability for allowing children to drive cars.
“We were able to make significant changes in the preschool and school education systems. However, there are still many problems waiting to be solved,”
- said the leader of our state.
The Ministry of Preschool and School Education was ordered to switch to an “emergency ninety-day” operation mode for the entire system.