Россияда “Гарри Поттер” ва бошқа машҳур фильм ва сериаллар тақиқланади
Россия Маданият вазирлиги энди бола туғилишидан воз кечиш ғоясини тарғиб қиладиган фильмларга прокат рухсатномаси бермайди.
'Россияда “Гарри Поттер” ва бошқа машҳур фильм ва сериаллар тақиқланади'ning rasmi
Россияда “Гарри Поттер” ва бошқа машҳур фильм ва сериаллар тақиқланади.
Россияда "Тахтлар ўйини", "Гарри Поттер", "Катта шаҳарда секс" ҳамда “Қоғоз уй” (Cardhouse) фильм ҳамда сериаллари чайлдфри (бола кўришни истамаслик) ғоясини тарғиб қилгани учун тақиқланиши мумкин.
Россия парламентининг нашри "Парламентская газета" шу ҳақда хабар бермоқда.
Россия Маданият вазирлиги энди бола туғилишидан воз кечиш (чайлдфри) ғоясини тарғиб қиладиган фильмларга прокат рухсатномаси бермайди. Мазкур вазирлик буйруғи 15 май куни ҳуқуқий маълумотлар порталидан эълон қилинди.
Ўзгартиришлар Россия Маданият вазирлигининг фильмга прокат рухсатномаси бериш тартиби тўғрисидаги буйруқнинг 19-бандининг “в” кичик-бандига киритилади.
Ҳозирги кунда прокат рухсатномалари порнография, зўравонлик ва шафқатсизлик, нотрадиционал жинсий ҳаёт, жинсни алмаштириш ғояларини тарғиб қиладиган фильмларга берилмайди.
Буйруқ 2025 йил 1 сентябрдан кучга киради ва 2030 йил 1 сентябргача амал қилади.
Маълумки, 2024 йил декабридан Россияда оммавий ахборот воситаларида, интернетда, фильмларда ва рекламада онгли равишда бола туғилишидан воз кечиш ғоясини тарғиб қилиш тақиқланган қонуни кучга кирган эди.
Россияда амалдаги қонунчилик “чайлдфри” ғоясини оммавий тарғиб қилганларни жаримага тортишни кўзда тутади. Бу ҳуқуқбузарликка йўл қўйган мансабдор шахсларга — 200 минг рублгача, юридик шахсларга — 1 миллион рублгача жарима белгиланган. МЧЖлар учун фаолиятини эса 90 кунга тўхтатиш жавобгарлиги ҳам назарда тутилган. Агар мазкур ғоялар балоғатга етмаганлар орасида ОАВ ёки интернет орқали тарқалса, жисмоний шахсларга — 400 минг рублгача, мансабдорлар ва юридик шахсларга — мутаносиб равишда 800 минг ва 5 миллион рублгача жарима қўлланилади.
Эслатиб ўтамиз, "Парламентская газета" аввалроқ Россияда маънавий-ахлоқий қадриятлар луғати — давлат идоралари ва жамоат ташкилотлари фаолиятини мувофиқлаштиришга ёрдам берадиган — тайёрланишини хабар қилган эди.

In Russia, “Harry Potter” and other famous movies and TV series will be banned.
In Russia, films and series such as "Game of Thrones", "Harry Potter", "Sex in the City", and “House of Cards” might be banned for promoting the idea of being childfree (not wanting to have children).
The Russian parliament's publication, "Parlamentskaya Gazeta", is reporting this.
The Ministry of Culture of Russia will now not issue distribution licenses to films that promote the idea of forgoing childbirth (childfree). This order of the ministry was announced on the legal information portal on May 15.
The changes will be introduced into subsection “v” of paragraph 19 of the order of the Ministry of Culture of Russia on the procedure for issuing a distribution certificate for a film.
Currently, distribution certificates are not issued to films that promote pornography, violence and cruelty, non-traditional sexual relations, and the idea of gender reassignment.
The order will come into force on September 1, 2025, and will be effective until September 1, 2030.
It is known that since December 2024, a law banning the deliberate promotion of the idea of forgoing childbirth in mass media, on the internet, in films, and in advertising has come into force in Russia.
Under current Russian legislation, those who widely promote the “childfree” idea are subject to a fine. Officials can face fines up to 200,000 rubles, while legal entities can be fined up to 1 million rubles. For LLCs, there is also the possibility of suspending activities for 90 days. If these ideas are spread among minors through the media or the internet, individuals can face fines up to 400,000 rubles, and officials and legal entities can face fines of up to 800,000 and 5 million rubles, respectively.
Let us remind you, "Parlamentskaya Gazeta" had previously reported that a dictionary of moral and ethical values is being prepared in Russia — to help coordinate the activities of state authorities and public organizations. had been reported earlier.