Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Словения Президенти Наташа Пирс Мусарнинг таклифига биноан расмий ташриф билан Люблянага кетди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, самолёт олдида давлатимиз раҳбарини Бош вазир ўринбосари - ташқи ишлар вазири Таня Фаён ва бошқа расмий шахслар кутиб олган.
Ёже Пучник номидаги халқаро аэропортда олий мартабали меҳмон шарафига икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилиб, фахрий қоровул саф тортган.
Ташриф дастурига мувофиқ, Ўзбекистон етакчиси Словения Президенти Наташа Пирс Мусар билан музокаралар ўтказади, мамлакат парламенти ва ҳукумати раҳбарияти билан учрашувлар ўтказади, қўшма бизнес форумида иштирок этади.
Ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий шерикликни ривожлантириш, саноат, фармацевтика, электротехника, "яшил" энергетика, қишлоқ хўжалиги соҳаларида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, меҳнат миграцияси бўйича ҳамкорлик ва гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади.

At the invitation of the President of Slovenia, Natasha Pirs Musar, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, departed for Lyublyana on an official visit. This was reported by the press service of the head of state.
It is noted that the head of our state was met by Deputy Prime Minister - Minister of Foreign Affairs Tanya Fayon and other officials in front of the plane.
At the Yoje Puchnik International Airport, the state flags of the two countries were raised in honor of the distinguished guest, and an honor guard was lined up.
In accordance with the program of the visit, the Leader of Uzbekistan will hold talks with the President of Slovenia Natasha Pirs Musar, hold meetings with the leadership of the country's parliament and government, and participate in a joint business forum.
Issues of developing mutually beneficial trade and economic partnership, implementing cooperation projects in industry, pharmaceuticals, electrical engineering, "green" energy, agriculture, and expanding cooperation in labor migration and humanitarian ties will be considered.