Аниқланишича, мамлакат армиясига янги учта маҳаллий ишлаб чиқарилган дрон қўшилган.
Ушбу дронларнинг ҳар бири алоҳида функцияга эга бўлиб, уларнинг бири 12 минг фут баландликка уча олади.
Жорий йилнинг 22 май куни Эрон армияси қуруқлик қўшинлари қўмондонининг ўринбосари — генерал Нозар Неъмати армияга учта янги, маҳаллий ишлаб чиқарилган дрон тизими қўшилганини маълум қилди.
Генералнинг айтишича, ушбу дронлардан бири — “Ҳома” — вертикал учиш ва қўниш имкониятига эга бўлиб, 12 минг фут (тахминан 3,650 метр) баландликда парвоз қила олади. У тунги кўриш тизимлари билан жиҳозланган, учиш-қўниш йўлагига эҳтиёж сезмайди ва разведка вазифаларини самарали бажаради.
Иккинчи дрон — “Дидбан”— енгил ва кўчма қурилма бўлиб, кун-у тун кузатув тизимларига эга. У аниқ нишонни аниқлашга қодир бўлиб, 6 минг фут (тахминан 1,800 метр) баландликда парвоз қилади ва асосан разведка вазифаларида ишлатилади.
Учинчи қурилма эса “Шаҳин-1 FPV” бўлиб, келажакдаги уруш хавфларига қарши курашиш учун мўлжалланган.
Бу дрон узоқ вақт парвоз қила олади, турли баландликларда ҳаракатлана олади ва ҳаракатланувчи ҳамда ҳаракатсиз нишонларга зарба бера олади.
Эслатиб ўтамиз, Эрон армияси сўнгги йилларда дрон технологияларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда.

It turned out that three new domestically produced drones were added to the country's army.
Each of these drones has a separate function, and one of them can fly to an altitude of 12 thousand feet.
On May 22 of this year, the Deputy Commander of the Ground Forces of the Iranian Army, General Nozar Ne'mati, announced the addition of three new domestically produced drone systems to the army.
According to the general, one of these drones - "Homa" - is capable of vertical takeoff and landing and can fly at an altitude of 12 thousand feet (about 3,650 meters). It is equipped with night vision systems, does not require a runway, and effectively performs reconnaissance tasks.
The second drone - "Didban" - is a lightweight and portable device with 24-hour surveillance systems. It is capable of accurately detecting targets, flying at altitudes of 6,000 feet (approximately 1,800 meters), and is primarily used in reconnaissance missions.
The third device is the Shahin-1 FPV, designed to combat future war threats.
This drone can fly for a long time, move at different altitudes, and strike both moving and stationary targets.
Recall that the Iranian army has been paying special attention to the development of drone technologies in recent years.