Ўзбекистон энг тинч давлатлар рейтингида 60-ўринни эгаллади
Украина ва Россия мос равишда 159- ва 156-ўринларни эгаллаб, дунёдаги хавфли давлатлар қаторига кирди.
'Ўзбекистон энг тинч давлатлар рейтингида 60-ўринни эгаллади'ning rasmi
Иқтисодиёт ва тинчлик институти томонидан эълон қилинган йиллик Global Peace Index (GPI) рейтингида Ўзбекистон 163 давлат орасида 60-ўринни эгаллади.
Global Peace Index (GPI) ҳар йили бир марта тузилади. GPI 163 та мустақил давлат ва ҳудудларни уларнинг тинчлик даражасига кўра баҳолайди, бу орқали дунё аҳолисининг 99,7 фоизи қамраб олинади.
Индекс 23 та сифат ва миқдорий кўрсаткичларга асосланади ва учта асосий йўналишни ўз ичига олади:
• жамият хавфсизлиги ва хавфсизлик даражаси;
• ички ва халқаро можаролар мавжудлиги;
• ҳарбийлаштириш даражаси.
Рейтинг 1 дан 5 гача бўлган шкала бўйича тузилади, пастроқ балл эса тинчроқ ва хавфсизроқ мамлакатни кўрсатади. Ўзбекистон 1,96 балл биланрейтингнинг биринчи ярмидан жой олди.
Марказий Осиё давлатлари орасида
• Қозоғистон 59-ўринда,
• Тожикистон 72-ўринда,
• Қирғизистон 78-ўринда,
• Туркманистон 83-ўринда қайд этилди.
Рейтингнинг энг юқори учта ўрнини Исландия, Ирландия ва Австрия банд этди. Бу давлатлар хавфсизликнинг юқори даражаси, жиноятчилик даражасининг пастлиги, халқаро ва ички қарама-қаршиликларнинг йўқлиги, барқарор бошқарув институтлари билан ажралиб туради. Исландия ушбу рейтингда 2008 йилдан бери узлуксиз равишда биринчи ўринни эгаллаб келмоқда.
Энг қуйи 3 та поғонадан эса Жанубий Судан, Судан, Яман ўрин олди. Украина ва Россия мос равишда 159- ва 156-ўринларни эгаллаб, дунёдаги хавфли давлатлар қаторига кирди.
Ҳисоботга кўра, 2024 йилда бутун дунёда тинчликнинг глобал даражаси ёмонлашди, ўртача кўрсаткич 0,56 фоизга пасайган. Рейтинг муаллифлари геосиёсий кескинликнинг ўсиши, ҳарбий технологияларнинг ривожланиши, қуролли тўқнашувлар, шунингдек, ички сиёсий ва иқтисодий инқирозлар билан боғлиқ вазиятнинг ёмонлашувини 97 та давлатда қайд этган.

The Institute for Economics and Peace announced in its annual Global Peace Index (GPI) ranking that Uzbekistan ranked 60th among 163 countriesoccupied.
The Global Peace Index (GPI) is compiled once a year. The GPI assesses 163 independent states and territories based on their level of peace, thereby covering 99.7 percent of the world's population.
The Index is based on 23 qualitative and quantitative indicators and includes three main areas:
- societal safety and security;
- the extent of domestic and international conflict;
- the degree of militarization.
The rating is made on a scale from 1 to 5, with lower scores indicating a more peaceful and safe country. Uzbekistan with a score of 1.96 occupied the top half of the ranking.
Among the Central Asian countries
- Kazakhstan is ranked 59th,
- Tajikistan is ranked 72nd,
- Kyrgyzstan is ranked 78th,
- Turkmenistan was listed in 83rd place.
The top three positions in the ranking were held by Iceland, Ireland, and Austria. These countries stand out for their high level of security, low crime rates, absence of international and domestic conflicts, and stable governance institutions. Iceland has continuously held the first place in this ranking since 2008.
The lowest three positions were occupied by South Sudan, Sudan, Yemen. Ukraine and Russia, respectively, took the 159th and 156th places, entering among the world's most dangerous countries.
According to the report, the global level of peace worsened worldwide in 2024, with the average indicator falling by 0.56 percent. The rating authors noted a deterioration in the situation due to the increase in geopolitical tensions, development of military technologies, armed conflicts, as well as internal political and economic crises in 97 countries.