"ҲАМАС" АҚШнинг Ғазо секторида ўт очишни тўхтатиш бўйича янги таклифини рад этди
"ҲАМАС" расмийси "BBC"га берган интервьюсида, таклифда урушни тўлиқ тўхтатиш ва гуманитар ёрдамни кафолатлаш каби талаблар инобатга олинмаганини маълум қилди.
'"ҲАМАС" АҚШнинг Ғазо секторида ўт очишни тўхтатиш бўйича янги таклифини рад этди'ning rasmi
BBC хабар беришича, ҲАМАС АҚШнинг ўт очишни тўхтатиш борасидаги таклифига рад жавобини берди. Чунки, АҚШнинг таклифи ҲАМАСнинг асосий талабларига жавоб бермайди. ҲАМАС расмийси BBCга берган интервьюсида, таклифда урушни тўлиқ тўхтатиш ва гуманитар ёрдамни кафолатлаш каби талаблар инобатга олинмаганини маълум қилди.
АҚШнинг махсус вакили Стив Уиткофф томонидан таклиф қилинган режага кўра, ҲАМАС 10 нафар тирик ва 18 нафар ҳалок бўлган гаровдаги исроилликларни қайтариши, эвазига Исроил 60 кунлик ўт очишни тўхтатиши ва фаластинлик маҳбусларни озод қилиши назарда тутилган. Исроил расмийлари бу таклифни маъқуллаганини билдирган, аммо ҲАМАС ҳозирча расмий жавоб бермаган.
ҲАМАС вакиллари таклифда урушни тўлиқ тўхтатиш, гуманитар ёрдамни кафолатлаш ва Исроил қўшинларини Ғазодан тўлиқ чиқиб кетиш каби талаблар аниқ баён этилмаганини қайд этган. Шунингдек, улар АҚШнинг олдинги музокаралардаги ваъдалари билан бу таклиф ўртасида катта фарқ борлигини таъкидлаган.
Исроил хавфсизлик вазири Итамар Бен-Гвир эса ҲАМАСнинг таклифни рад этишини баҳона қилиб, Ғазода "тўлиқ куч билан" ҳаракат қилиш вақти келганини айтди. Унинг сўзларига кўра, энди кечикишга асос йўқ ва ҲАМАСни бутунлай йўқ қилиш керак. Ғазодаги гуманитар вазият эса тобора оғирлашмоқда. Сўнгги 10 ҳафтада тахминан 4000 киши ҳалок бўлган, БМТнинг инсонпарварлик ишлари бўйича раҳбари Том Флетчер эса Ғазода мажбурий очлик ҳолати юзага келганини ва дунё ҳамжамияти бу вазиятга жиддий эътибор қаратиши кераклигини таъкидлади.
Ҳозирча музокаралар давом этмоқда ва ҲАМАС ўзининг расмий жавобини тайёрламоқда. Бу музокаралар минтақадаги тинчлик ва барқарорлик учун ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлиши мумкин.

"HAMAS" rejected the United States' new proposal to cease fire in the Gaza Strip.
In an interview given to the BBC, an official from HAMAS stated that the proposal had failed to consider demands such as a full cessation of hostilities and guarantees for humanitarian aid.
Image of '"HAMAS" rejected the United States' new proposal to cease fire in the Gaza Strip.'
According to the BBC, HAMAS has rejected the US's proposal for a ceasefire. This is because the US proposal does not meet HAMAS's main demands. A HAMAS official announced in an interview with the BBC that the proposal did not take into account demands such as a complete cessation of hostilities and a guarantee of humanitarian aid. he noted.
The plan proposed by the US envoy Steve Whitkoff involves HAMAS returning 10 living and 18 deceased Israeli hostages, in exchange for Israel stopping the shooting for 60 days and releasing Palestinian prisoners. Israeli officials have indicated their approval of this proposal, but HAMAS has yet to give an official response.
HAMAS representatives have noted that the proposal lacks clear statements on the complete cessation of war, guaranteeing humanitarian aid, and the full withdrawal of Israeli troops from Gaza. They have also highlighted a significant discrepancy between this proposal and previous promises made during negotiations.
Israeli Security Minister Itamar Ben-Gvir, using HAMAS's rejection of the proposal as a pretext, stated that it was time to act "with full force" in Gaza. According to him, there is no reason to wait and HAMAS must be completely eliminated. The humanitarian situation in Gaza is steadily worsening. In the last 10 weeks, approximately 4000 people have died, and Tom Fletcher, the head of UN humanitarian affairs, has declared a state of forced starvation in Gaza and emphasized that the global community needs to pay serious attention to this situation.
Negotiations are still ongoing, and HAMAS is preparing its official response. These negotiations could be crucial for peace and stability in the region.