Президентликдан панжара ортигача: Атамбаевнинг сўнгги бекати
Қирғизистон собиқ президенти Алмазбек Атамбаев ноқонуний ер ажратиш, коррупция ва оммавий тартибсизликлар иши бўйича айбдор деб топилди.
'Президентликдан панжара ортигача: Атамбаевнинг сўнгги бекати'ning rasmi
Қирғизистон сиёсий саҳнасида бир вақтлар халқ фидойиси сифатида кўзга ташланган Алмазбек Атамбаев эндиликда суд қарори билан жиноий шахс сифатида тарихга кириб бормоқда. Бишкекнинг Первомайский туман суди 2011–2017 йилларда Қиргизистон президенти бўлган Атамбаевни қатор жиноятларда айбдор деб топди ва унга сиртдан 11 йил-у 6 ой озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинлади. Бу ҳақда “Кактус Медиа” хабар тарқатди.
Суд мажлиси судья Азирет Медеров раислигида ўтказилган. Судга етказилган ҳужжатларга кўра, собиқ президент Чуй вилоятининг Қўй-Тош қишлоғида ерларни ноқонуний эгалашда, Бишкек иссиқлик электр станциясини модернизация қилиш жараёнида коррупцияда ва 2019 йилнинг август ойида Қўй-Тошдаги оммавий тартибсизликларни уюштиришда айбдор деб топилган.
Ҳукмга биноан, Атамбаев нафақат эркинликдан, балки мол-мулкидан ҳам, шунингдек, давлат мукофотларидан ҳам маҳрум этилди.
Энди у фақат бир нарсани сақлаб қолди – собиқ президент деган унвонни. Аммо бу унвон энди орқага бурилиб қараладиган, шунчаки ўтмишдаги сиёсий афсонанинг сўнаётган соясидек эслатма бўлиб қолади, холос.
Атамбаев ёлғиз эмас
"Қўй-Тош воқеалари" бўйича жазоланганлар орасида собиқ Президент девони раҳбари Фарид Ниёзов, Жогорку Кенешнинг собиқ депутати Равшан Жеэнбеков – ҳар иккаласи 7 йил-у 8 ойга озодликдан маҳрум қилинди. Яна бир депутат Ирина Карамушкина эса 7 йил-у 6 ой олди.
Айтиш керакки, ҳукм қилинганлар рўйхати сиёсий “таниш-билишлар” жамиятини эслатади. Масалан, собиқ депутатлар Асел Кодуранова (3 йил), Меёрбек Мискенбаев (5 йил), Атамбаевнинг тансоқчиси Канат Сагимбаев ва тарафдор журналист Қундуз Жолдубаева – ҳар бири 5 йиллик пробация жазоси олди. Гўё бу "сиёсий драмада" ҳар бир актёр ўз ролини бажарди – баъзилари саҳнадан чиқиб кетди, баъзилари эса қамоқхонадан чиқмайди.
Олдинги ишлар – эски дўкон
Атамбаевга илгарироқ ҳам ҳукм чиқарилган эди. 2020 йил 23 июнь куни суд уни жиноий авторитет Азиз Батукаевни ноқонуний озод қилгани учун 11 йил-у 2 ойга қамаган эди. Кейинчалик эса бу ишлар қайта кўриб чиқилиб, Атамбаев баъзи айбловлардан оқланган. Хусусан, 2020-йилги оммавий тартибсизликлар иши жиноят таркиби йўқлиги сабабли ёпилган.
Лекин бу оқловлар Атамбаевни тўла оппоқ қилмади. Оқишиб қолган сиёсий репутацияни энди ҳеч қандай суд қарори ювиб кетолмайди. 2023 йил 14 февралда у соғлиғи туфайли колониядан озод қилинди ва эртасига хорижга учиб кетди. Балки у энди ўз ҳукмини чет элдан эшитгандир.
Сиёсатнинг чангалзор йўллари
Бир пайтлар президентлик курсисида ўтирган, халқ ишончини қозонган Атамбаев бугун собиқ раҳбар, собиқ сиёсатчи, собиқ эркин фуқаро. Тарих унга қандай баҳо беришини вақт кўрсатади, аммо ҳозирча суд уни қаттиқ баҳолади. Сиёсий майдонда ютганлар ҳам, ютқазганлар ҳам бир кун келиб жавоб беради. Шунчаки, кимдир бунга суд залида етади, кимдир эса ўз виждонида.

Almazbek Atambayev, who once stood out as a hero of the people on the political scene of Kyrgyzstan, is now entering history as a criminal, according to a court decision. The Pervomaisky District Court of Bishkek found Atambayev, who was the president of Kyrgyzstan from 2011–2017, guilty of several crimes and sentenced him in absentia to 11 years and 6 months of imprisonment. This was reported by “Cactus Media”.
The court session was held under the chairmanship of judge Aziret Mederov. According to the documents presented to the court, the former president was found guilty of illegally seizing lands in the village of Koi-Tash in Chuy region, corruption during the modernization process of the Bishkek Thermal Power Station, and organizing mass riots in Koi-Tash in August 2019.
According to the verdict, Atambayev was deprived not only of his freedom, but also of his property, and also of state awards.
Now he has retained only one thing – the title of former president. However, this title now serves merely as a reminder of a fading shadow of a political legend from the past.
Atambayev is not alone
Among those punished in relation to the "Koi-Tash events" are the former head of the President's Office Farid Niyazov, and the former deputy of the Jogorku Kenesh Ravshan Jeenbekov – both of whom were sentenced to 7 years and 8 months of imprisonment. Another deputy, Irina Karamushkina, was sentenced to 7 years and 6 months.
It should be noted that the list of those convicted resembles a society of political "acquaintances". For instance, former deputies Asel Koduranova (3 years), Meyorbek Miskembayev (5 years), Atambayev's bodyguard Kanat Sagimbayev, and supportive journalist Kunduz Joldubaeva – each received a 5-year probation sentence. As if in this "political drama", each actor played their role – some left the stage, while others will not leave prison.
Previous cases – old news
Atambayev had already been sentenced before. On June 23, 2020, the court imprisoned him for 11 years and 2 months for illegally freeing the criminal authority Aziz Batukayev. Later on, these cases were revisited, and Atambayev was acquitted of some charges. Specifically, the case regarding mass riots in 2020 was closed due to the lack of a criminal component.
However, these acquittals did not completely clear Atambayev. The political reputation that was stained cannot be washed away by any court decision. On February 14, 2023, he was released from the colony due to his health and flew abroad the next day. Perhaps now he will hear his sentence from abroad.
The thorny paths of politics
Atambayev, who once sat in the presidential chair, who won the trust of the people, is today a former leader, a former politician, a former free citizen. Time will show how history will judge him, but for now, the court has given him a stern verdict. In the political field, both victors and losers will one day be held accountable. Simply, some face it in a courtroom, while others in their conscience.