Тошкент шаҳрида ташкил этилган баҳсларда дунёнинг 13 та мамлакати (Саудия Арабистони, Туркия, Озарбайжон, Монголия, Беларус, Ветнам, Россия, Грузия, Ҳиндистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон)дан келган ҳамда Ўзбекистон вакилларидан иборат жами 115 нафар (28 та жамоа) ўқувчи-ёшлар иштирок этди.
Ҳакамлар ҳайъати таркибига Туркия, Саудия, Россия, Беларус ва Англиядан халқаро экспертлар жалб этилди.
Якуний натижаларга кўра, умумий ҳисобда 69 нафар (12 та олтин, 24 та кумуш, 33 та бронза) иштирокчи ўқувчи турли даражадаги медаллар билан тақдирланди.
Қувонарлиси, ўзбекистонлик ўқувчилар 19 та (6 та олтин, 8 та кумуш, 5 та бронза) медаль билан мазкур халқаро олимпиаданинг якка пешқадам жамоасига айланди.
Мазкур олимпиада илк бор 2023 йили Хива шаҳрида ўтказилган ва унда 15 та мамлакатдан келган ҳамда Ўзбекистон вакилларидан иборат жами 130 нафардан ортиқ ўқувчи-ёшлар қатнашган.
Унда Ўзбекистон вакиллари умумий ҳисобда 15 та (3 та олтин, 8 та кумуш, 4 та бронза) медал билан тақдирланган.
Маълумот учун: 2022 йилда юртимиз ўқувчилари халқаро фан олимпиадаларида — 46 та, 2023 йилда — 91 та, 2024 йилда — 128 та, 2025 йил июн ойига қадар — 151 та медални қўлга киритди.

The International Chemistry Olympiad named after Abu Rayhan al-Biruni has concluded.
The International Chemistry Olympiad named after Abu Rayhan Beruni was held by the Ministry of Preschool and School Education from May 28 to June 3 this year.
Image of 'The International Chemistry Olympiad named after Abu Rayhan al-Biruni has concluded.'
In debates organized in the city of Tashkent, a total of 115 students (28 teams) from 13 countries around the world (Saudi Arabia, Turkey, Azerbaijan, Mongolia, Belarus, Vietnam, Russia, Georgia, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan) as well as representatives from Uzbekistan participated.
The panel of judges included international experts from Turkey, Saudi, Russia, Belarus, and England.
According to the final results, a total of 69 participants (12 gold, 24 silver, 33 bronze) were awarded medals of various levels.
Pleasingly, Uzbek students became the leading team of this international Olympiad with 19 medals (6 gold, 8 silver, 5 bronze).
This Olympiad was held for the first time in 2023 in the city of Khiva, with more than 130 young participants from 15 countries, including representatives from Uzbekistan.
Uzbek representatives were awarded a total of 15 medals (3 gold, 8 silver, 4 bronze) in the event.
For your information: In 2022, our country's students won 46 medals at international science Olympiads, in 2023 — 91 medals, in 2024 — 128 medals, and up to June 2025 — 151 medals.