Янги ўқув йили учун ОТМларга ҳужжат топшириш бошланди
2025-2026 ўқув йили учун абитуриентларни рўйхатга олиш бугун, 5 июнь кунидан бошланди. Бу ҳақда Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, 2024 йилдан бошлаб, давлат олий ва профессионал таълим муассасаларига (касб-ҳунар мактаби бундан мустасно) қабул қилиш бўйича имтиҳонлар “аввал тест, сўнг танлов” тамойилига мувофиқ бир вақтда ўтказилиши белгиланган.
Бунда абитуриентлар ўз танловига кўра тест синови натижасида тўплаган балидан келиб чиқиб, дастлаб олий таълимнинг бакалавриат таълим йўналишларига, сўнг профессионал таълим муассасаларига ўқишга кириш учун танловда иштирок этади.
Олий ва профессионал таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича кириш имтиҳонлари июль-август ойларида ўтказилади.
Давлат олий таълим муассасалари бакалавриатига қабул жараёни қуйидаги 2 босқичда амалга оширилади:
1-босқичда абитуриентлар ҳар йили 5 июндан 25 июнга қадар (25 июнь куни ҳам) тест синови топшириш учун рўйхатдан ўтади ҳамда тест синови топшириладиган фанлар мажмуаси, таълим тили ва тест топшириш ҳудудини ҳамда кириш имтиҳонлари таркибида касбий (ижодий) имтиҳон бўлса, ушбу имтиҳонни топширадиган давлат ОТМни танлайди.
2-босқичда абитуриентлар тест синовлари тўлиқ якунланганидан сўнг 15 кун давомида олий таълим муассасаси, бакалавриат таълим йўналиши ва таълим шаклини танлайди. Олий таълим муассасаси, бакалавриат таълим йўналиши ва таълим шаклини танламаган абитуриентлар якуний танловга қўйилмайди.
Профессионал таълим муассасаларида ўқиш истагини билдирган абитуриентлар профессионал таълим муассасасини, касб ва мутахассисликни ҳамда таълим шаклини ОТМларига қабулнинг якуний натижаси эълон қилинганидан сўнг 10 кун муддатда танлайди.
Абитуриентлар my.uzbmb.uz сайти орқали рўйхатдан ўтишлари мумкин. Бунда сайтга киргач, “Олий ва профессионал таълим муассасаларига қабул” бўлимини танлаш керак.

Registration for applicants for the 2025-2026 academic year started today, June 5. This was reported by the Agency for Assessment of Knowledge and Skills.
It is noted that from 2024, entrance exams for state higher and vocational education institutions (excluding vocational schools) will be conducted simultaneously according to the principle of "test first, then selection".
In this regard, applicants will participate in the selection to enter first into bachelor's degree programs of higher education based on the scores they have accumulated from the test, and then into professional education institutions.
The entrance exams for higher and professional education institutions will be held in July-August.
The admission process to the bachelor's programs of state higher education institutions is carried out in the following 2 stages:
In the first stage, applicants register from June 5 to June 25 (including June 25) to take the test and choose the set of subjects for the test, the language of instruction, and the region for taking the test, as well as the state HEI where they will take the professional (creative) exam if it is part of the entrance exams.
In the second stage, after the completion of the test exams, applicants have 15 days to choose the higher education institution, the bachelor's degree program, and the form of study. Applicants who have not chosen the higher education institution, the bachelor's degree program, and the form of study will not be admitted to the final selection.
Applicants who wish to study at professional education institutions choose the professional education institution, profession, and specialty, as well as the form of study within 10 days after the announcement of the final results of admission to HEIs.
Applicants can register through the website my.uzbmb.uz. After accessing the site, it is necessary to select the "Admission to higher and professional education institutions" section.