Ким Чен Ин Россияни Украинадаги урушда қатъий қўллаб-қувватлашда давом этишини билдирган
'Ким Чен Ин Россияни Украинадаги урушда қатъий қўллаб-қувватлашда давом этишини билдирган'ning rasmi
Россия Хавфсизлик кенгаши котиби Сергей Шойгу кеча, 4 июнь куни Шимолий Кореяга борди ва у ерда мамлакат раҳбари Ким Чен Ин билан учрашди. Бу ҳақда Россия Хавфсизлик кенгаши сайтида хабар берилди.
Учрашув чоғида Ким Чен Ин КХДР Россияни Украинадаги урушда ҳам қатъий қўллаб-қувватлашда давом этишини билдирган.
“КХДР ҳукумати Россиянинг позицияси ва ташқи сиёсатини барча жиддий халқаро сиёсий масалаларда, айниқса Украинадаги можарода шартсиз қўллаб-қувватлайди”, деган Шимолий Корея раҳбари.
Украина уруши ҳақида гапирар экан, Ким Чен Ин Россияга “адолатли урушда доимий ғалабаларни” тилаган.
Қайд этилишича, томонлар учрашув чоғида Курск вилоятида бўлиб ўтган жангларни ҳам муҳокама қилган. Ушбу жангларда Шимолий Корея аскарлари Украина Қуролли кучларига қарши Россия томонида туриб жанг қилган.
Россия Хавфсизлик кенгаши “кореялик жангчиларнинг жасоратини абадийлаштириш” масаласи муҳокама қилинганини билдирган.
Маълумот учун, 2024 йилнинг 19 июнида Владимир Путин Пхеньянга қилган ташрифи чоғида стратегик ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома имзоланган. Ушбу битимга кўра, ҳар икки давлат бошқа давлат томонидан қуролли ҳужумга учраган тақдирда бир-бирига ҳарбий ва бошқа шаклларда ёрдам кўрсатишга мажбур.

Secretary of the Security Council of Russia, Sergey Shoigu, visited North Korea on June 4th and met with the leader of the country, Kim Jong-un. This was reported on the website of the Security Council of Russia here.
During the meeting, Kim Jong-un stated that North Korea would continue to firmly support Russia in the war in Ukraine.
“The government of the DPRK unconditionally supports the position and foreign policy of Russia in all serious international political issues, especially in the conflict in Ukraine,” said the leader of North Korea.
Speaking about the war in Ukraine, Kim Jong-un wished Russia “constant victories in the righteous war”.
It was noted that the parties discussed the battles that took place in the Kursk region during the meeting. In these battles, North Korean soldiers fought on the side of Russia against the Armed Forces of Ukraine.
The Security Council of Russia reported that the issue of "immortalizing the bravery of the Korean fighters" was discussed.
For your information, a strategic cooperation agreement was signed during Vladimir Putin's visit to Pyongyang on June 19, 2024. According to this agreement, both states are obliged to assist each other militarily and in other forms if they are subjected to armed attack by another country.