Россияда мигрантлар "ОМОН" томонидан таҳқирланмоқда
Ўзбекистоннинг Москвадаги Бош консулхонаси ва Миграция агентлиги ваколатхонаси ушбу масалани назоратга олганлигини айтмоқда.
'Россияда мигрантлар "ОМОН" томонидан таҳқирланмоқда'ning rasmi
Россия Федерацияси ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари (ОМОН) томонидан ушбу давлатда вақтинча меҳнат фаолиятини олиб бораётган хориж фуқароларига нисбатан жисмоний куч қўллангани акс этган хабарлар ижтимоий тармоқларда муҳокамаларга сабаб бўлмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Москва шаҳридаги Бош консулхонаси ва Миграция агентлигининг Россия Федерациясидаги ваколатхонаси ушбу масалани назоратга олган.
Ҳолат 2025 йил 8 июнь куни Москва шаҳри Сокольники туманида ўтказилган текширув тадбирлари чоғида содир бўлган.
Қайд этилишича, айни пайтда мазкур ҳолат юзасидан Россия Федерациясининг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларидан расмий маълумот кутилмоқда.
Маълумотларга кўра, рейд якунида ҳужжатларида муаммо аниқланган 5–6 нафар шахс ушлаб қолиниб, ҳолатни аниқлаш мақсадида ички ишлар бўлимига олиб кетилган.
Агар ушбу вазиятда жабрланганлар орасида Ўзбекистон Республикаси фуқаролари мавжуд бўлса, жумладан, уларга тан жароҳатлари етказилган, ҳуқуқлари бузилган ёки бошқа муаммоларга дуч келган бўлсалар, ҳолат юзасидан Миграция агентлигининг Россия Федерациясидаги ваколатхонасига қуйидаги алоқа рақамлари орқали мурожаат қилишлари сўралади:

Law enforcement agencies of the Russian Federation (OMON) have reportedly used physical force against foreign citizens temporarily engaged in labor activities in this country, sparking discussions on social media.
The Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Moscow and the Migration Agency's office in the Russian Federation are monitoring this issue.
The incident occurred during inspection activities on June 8, 2025, in the Sokolniki district of Moscow.
It is noted that at this time, official information is awaited from the law enforcement agencies of the Russian Federation.
According to reports, at the end of the raid, 5–6 individuals whose documents were found to have issues were detained and taken to the police station for further clarification.
If among the victims there are citizens of the Republic of Uzbekistan, including those who have suffered bodily harm, had their rights violated, or encountered other problems, it is requested to contact the office of the Migration Agency in the Russian Federation using the following contact numbers: